Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka

Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka to jeden z największych systemów dolinnych występujących na Nizinie Środkowoeuropejskiej.

Jest ona ważną arterią komunikacyjną i szlakiem wędrówek licznych gatunków ptaków.

Mezoregiony w pradolinie

PradolinaToruńsko-Eberswaldzka to silnie wydłużone obniżenie, które obejmuje wiele kotlin połączonych ze sobą wąskimi dolinami. W pradolinie wyróżnione zostały oddzielne mezoregiony:
– Kotlina Płocka;
– Kotlina Toruńska;
– Dolina Środkowej Noteci;
– Kotlina Gorzowska;
– Kotlina Freienwaldzka – w granicach Polski znajduje się około 160 kilometrów kwadratowych tej kotliny.

Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka ciągnie się od Płocka, wzdłuż doliny Wisły, Brdy, Noteci, Warty i Odry. Sięga do położonego w Niemczech Eberswalde. Pradolina została ukształtowana w okresie ostatniego zlodowacenia.

Świat roślin i zwierząt

Doskonale warunki wodne, specyficzne podłoże sprawiły, że pierwotną roślinność na terenie pradoliny stanowiły lasy olszynowe, łęgowe i wierzbowo-topolowe. Lasy te występowały w najbliższym sąsiedztwie rzek. Dalej od rzek rosły bory sosnowe. Obecnie najbardziej pierwotna, najmniej przekształcona na skutek prac melioracyjnych i regulacyjnych roślinność występuje w odcinku przyujściowym rzeki Warty. Jednym z największych kompleksów leśnych na terenie kraju jest Puszcza Nadnotecka nazywana również Puszczą Notecką. Wiosną i latem na wielu odcinkach rzek gnieżdżą się siewki, perkozy, kaczki i chruściele. Stanowiska lęgowe mają tutaj także bardzo rzadkie gatunki ptaków: derkacze, wodniczki, rybitwy czarne, szlamiki, rycyki. W bezpośrednim sąsiedztwie rzek można spotkać wydry, szczury piżmowe i bobry. W rzekach żyją brzany, szczupaki, klenie, leszcze, płocie. Rzadko spotykanym gatunkiem ryb jest certa.

Główne miasta i rzeki

Najważniejsze miejscowości na terenie pradoliny to: Toruń, Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Włocławek i Gostynin. Główne rzeki regionu to: Wisła, Brda, Noteć, Warta, Odra. Administracyjnie pradolina Toruńsko-Eberswaldzka należy do 4 województw.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz