O Nizinie Wołoskiej

Nizina Wołoska jest nazywana także Niziną Naddunajską lub Niziną Rumuńską.

Jest położona w Europie południowo-wschodniej pomiędzy Dunajem a Karpatami Południowymi.

Główne krainy i rzeki Niziny Wołoskiej

W granicach Niziny Wołoskiej wyróżnione zostały dwie krainy: Oltenia i Muntenia. Oltenia jest krainą pagórkowatą położona na zachodzie niziny. Wznosi się ona na wysokość od 200 do 500 metrów nad poziomem morza. Rozcinają ją głębokie rzeczne doliny. Muntenia położona jest na wschodzie Niziny Wołoskiej. Jej krajobraz jest bardzo monotonny. Oprócz tych dwóch regionów wyróżniona także Baltę. Obejmuje ona szerokie (miejscami szerokość przekracza 20 kilometrów) dno doliny Dunajca. W regionie tym występują liczne rozlewiska, obszary bagienne i jeziora. Największą rzeką, która przepływa przez Nizinę Wołoską jest Dunaj. Jego dopływy – Aluta, Jiu, Ardżesz, Jałomica – to obok Dunaju największe rzeki regionu. W dorzeczu Dunaju jest szereg licznych słodkowodnych i słonych jeziorek.

Roślinność

Ta naturalna jest bardzo różnorodna, ale tylko na wschodzie niziny. W regionie Balta występują porośnięte lasami łęgowymi rozlewiska. Nie brakuje tutaj także rozległych terenów bagiennych. Jest również mnóstwo nadrzecznych zarośli z sitowiem i trzcinami. W części środkowej niziny oraz w jej rejonach zachodnich na skutek intensywnej działalności człowieka roślinność naturalna praktycznie się nie zachowała. Stepy, lasostepy i lasy zostały zaorane i przeznaczone pod pola uprawne o bardzo żyznych glebach.. Jedną z najważniejszych roślin uprawianych na terenie Niziny Wołoskiej jest słonecznik. Świat zwierząt jest również ubogi. Żyją tutaj dziki, jelenie, chrząszcze, jaszczurki, węże i dużo gatunków ptaków. Na Nizinie Wołoskiej wydobywany jest węgiel brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny. Jednak nizina jest bardziej terenem rolniczym i hodowlanym niż przemysłowym.

Głównym miastem położonym na terenie Niziny Wołoskiej jest stolica Rumunii – Bukareszt. Inne główne miasto to Ploeszti. Nizina leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz