Półwysep Indyjski

Półwysep Indyjski rozciąga się od przylądka Komoryn aż po Himalaje i Góry Sulejmańskie. Zajmuje powierzchnię około dwóch milionów kilometrów kwadratowych.

Jest zamieszkiwany przez około miliard mieszkańców. Zdecydowana większość z nich to mieszkańcy Indii.

Rzeźba terenu

W rzeźbie terenu Półwyspu Indyjskiego przeważają wyżyny. W środkowej części położona jest wyżyna Dekan. Część półwyspu zajmuje także pustynia Thar. Ze wzgórzami sąsiadują rozległe płaskowyże i niewysokie góry. Wyżynę Dekan ograniczają Ghaty Zachodnie i Ghaty Wschodnie.

Sieć rzeczna półwyspu

Na północy półwyspu dominują dwa bardzo duże systemy rzeczne. Jeden należy do Indusu, drugi do Gangesu i Brahmaputry. Na południu półwyspu jest mnóstwo mniejszych rzek. Źródła niemal wszystkich znajdują się w paśmie Ghatów Zachodnich. Płyną one w poprzek Półwyspu Indyjskiego, uchodzą do Zatoki Bengalskiej.

Świat roślin

Znaczne zróżnicowanie klimatu i rzeźby terenu sprawiło, że na Półwyspie Indyjskim występują bardzo różne typy zbiorowisk roślinnych. Przeważają suche lasy zwrotnikowe, ale w miejscach bardziej wilgotnych występują wiecznie zielone lasy tropikalne, lasy monsunowe i namorzynowe. Na półwyspie występują także liczne gatunki epifitów, nie brakuje także roślin zielnych i użytkowych. Z Indii pochodzi herbata, pieprz, kardamon malabarski.

Świat zwierząt

Jest równie bogaty jak świat roślin. Na terenie półwyspu występuje wiele endemicznych gatunków ssaków, płazów, gadów i ptaków. Półwysep zamieszkują: słonie indyjskie, bawół indyjski, pantera mglista, tygrys bengalski (symbol półwyspu) i niedźwiedź wargacz. Żyją tutaj także makaki, koczkodany, antylopy, gazele, dzikie kozy. Gady reprezentują między innymi: kobra indyjska, wąż boa, krokodyl różańcowy. Półwysep Indyjski to jedyne miejsce, w którym żyją gołębie leśne.

Największe miasta

Rozmieszczenie ludności najbardziej jest skoncentrowane na wybrzeżach i nizinach położonych w północnej części półwyspu. Największe miasta to: Bombaj, Kalkuta, Delhi, Bangalur, Madras.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz