Jeziora na terenie Polski

W porównaniu z innymi krajami Europy w Polsce jest duża liczba jezior.

Oczywiście ich liczba nie dorównuje tym na terenie Finlandii, czy Szwecji, ale i tak ich występowanie jest cechą wyróżniającą Polskę.

Geneza polskich jezior

Większość jezior, które występują na terenie Polski ma charakter lodowcowy. Zaledwie 2 procent spośród wszystkich polskich jezior ma inne pochodzenie. Polskie jeziora są efektem ostatniego zlodowacenia, które miało miejsce 120-10 tysięcy lat temu. Wśród jezior polodowcowych najbardziej charakterystyczne są zbiorniki o wydłużonym kształcie, czyli jeziora rynnowe. Do jezior rynnowych należą między innymi: Sasek Wielki i Jeziorak. Jezioro Śniardwy i Wielimie to przykłady jezior morenowych. Lodowce przyczyniły się do powstania głębokich jezior nazywanych kotłami, jezior śródwydmowych i górskich. Niektóre z polskich jezior (te, które występują na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim) to jeziora krasowe. Innym rodzajem jezior są jeziora zakolowe, które powstały w dawnych korytach rzek. Przykładem tego typu jezior jest Jeziorko Czerniakowskie doskonale znane mieszkańcom Warszawy. Dwa ostatnie typy jezior to jeziora deltowe (powstają w deltach rzek. Takim jeziorem jest między innymi położone w delcie Wisły jezioro Druzno) i przybrzeżne. Tym ostatnim jest między innymi jezioro Gardno.

Świat roślin i zwierząt

Przyroda polskich jezior jest niezwykle bogata. Najbardziej charakterystyczna roślinność to: turzyce, pałki wodne, trzciny oraz kaczeńce. W czystych wodach jezior żyją raki, sieje, karpie, ukleje, szczupaki, okonie, węgorze i liny. Przybrzeżne trzciny to miejsca lęgowe wielu ptaków: żurawi, czapli siwej, dzikich kaczek i gęsi.

Występowanie jezior

Zdecydowanie najwięcej jest ich na północy Polski. Najbardziej znane polskie jeziora znajdują się na Pojezierzu Mazurskim. Ale największa ich liczba znajduje się na Pojezierzu Pomorskim. Większe skupiska jezior występują także na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, w Tatrach i Sudetach. Ogólna powierzchnia naszych jezior wynosi około 3000 kilometrów kwadratowych.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz