Wśród męskich koszul wizytowych bardzo ważne miejsce zajmuje koszula smokingowa. To koszula o najwyższym stopniu formalności. Jakie cechy ma ta koszula? Czy zgodnie z nazwą jest ona przypisana wyłącznie do smokingu?

Kilka słów o jej historii

Koszulę smokingową wymyślił książę Windsoru Edward VIII. W czasach, kiedy przyszło mu żyć do smokingu i fraka panowie zakładali koszule, które szyto ze sztywnej piki i do tego bardzo mocno je krochmalono. Spędzenie kilku godzin w takiej sztywnej koszuli było więc prawdziwą udręką. Książę połączył więc w nowej koszuli elementy zaczerpnięte z tych sztywnych koszul frakowych i smokingowych z elementami, które pochodziły z koszuli garniturowej. W ten sposób powstała zupełnie nowa, miękka i wygodna koszula z wykładanym kołnierzykiem.

Jaki kolor ma koszula smokingowa?

Smoking czy frak to ubrania bardzo formalne, stąd też koszula do nich nie może być w innym niż biały kolorze. Założenie do fraka lub smokingu koszuli w innym kolorze jest świadectwem ignorancji. Nie wskazane jest zakładanie do smokingu koszuli z kołnierzykiem na sztywnej stójce. Ten typ kołnierzyka zastrzeżony jest wyłącznie dla koszul noszonych do fraka.

Cechy charakterystyczne koszuli smokingowej

To przede wszystkim wspomniany już wykładany kołnierzyk. Ale koszula smokingowa wyróżnia się także pionowymi fałdami. W pierwszych koszulach smokingowych, tych z czasów księcia Edwarda VIII, plisy te były stosunkowo szerokie. W latach 40-tych zdecydowano się zamienić je na węższe. Tych plis może być kilka, może też być tylko jedna. Za najbardziej eleganckie uchodzą jednak te koszule, które mają więcej niż jedną plisę. Plisa ta powinna zakrywać guziki. Inną cechą wyróżniającą koszule smokingową na tle innych są lekko zaokrąglone wywinięte pojedynczo mankiety u rękawów. Nie ma przy nich guzików, koszula smokingowa ma zawsze rękawy zapinane na spinki. W sklepach znaleźć można koszule smokingowe z mankietami wywiniętymi podwójnie. Są one jednak mniej eleganckie od tych pierwszych. Nieodzownym dodatkiem do smokingu są także szelki.

Podobne wpisy:

Edyta

Wielokrotnie nagradzana blogerka kulinarna, szefowa kuchni telewizyjnej oraz autorka książek kucharskich i podróżniczych. Kobieta z głową w chmurach, uzależniona od tworzenia doskonałych dań i łączenia nowych smaków. Specjalizuje się zwłaszcza w potrawach kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz wypiekach w stylu europejskim, naturalnych zakwasach, preclach oraz domowych chlebach.

Dodaj komentarz