Jednym z najważniejszych elementów męskiej garderoby jest koszula. Noszona najczęściej na gołe ciało powinna być przyjemna i komfortowa w noszeniu. Ale o tym zadecyduje rodzaj tkaniny, którą wybrano, aby uszyć koszulę. Wśród tkanin na męskie koszule najlepszy wybór to bawełna. Jest jednak kilka rodzajów tkanin bawełnianych, które różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Jakie tkaniny są najbardziej komfortowe w noszeniu? Jakie rodzaje koszul się z nich szyje?

Popelina

Jest najczęściej wybieraną tkaniną na męskie koszule. Ma gładką fakturę, jest bardzo przyjemna w noszeniu. Można ją bardzo łatwo farbować, stąd w sklepach jest mnóstwo koszul w bardzo różnych kolorach i wzorach. Koszule popelinowe uważane są za najbardziej klasyczne. Są lekkie i przewiewne, idealne więc na gorące letni dni. Popelina niestety bardzo łatwo się gniecie.

Twill

Z tej tkaniny szyje się koszule biznesowe i wizytowe. Jest bardzo miękka, a więc bardzo komfortowa w noszeniu. W odróżnieniu od popeliny mniej się gniecie i łatwiej prasuje. Koszule z twillu można nosić nawet w upalne letnie dni. Sprawdza się podczas upałów chyba nawet lepiej niż popelina.

Oxford

To jedna z bardziej eleganckich tkanin bawełnianych. Koszule z tej tkaniny można nosić zarówno latem, jak i zimą. Do końca XIX wieku oxford był tkaniną używaną głównie do szycia koszul formalnych. Pod koniec XIX stulecia zaczęto wykorzystywać bawełnę oxford do szycia koszulek polo. Obecnie tkanina ta służy do szycia koszul z kołnierzykiem button down. Najbardziej popularne kolory koszul z bawełny oxford to: biel, delikatny róż, błękit.

Pika

Jest miła w dotyku i miękka. Najczęściej wykorzystuje się ją do szycia koszulek polo. Zanim książę Windsoru Edward VIII wymyślił koszulę smokingową, pikę wykorzystywano do szycia koszul frakowych i smokingowych. Spośród wymienionych w naszym artykule tkanin, pika jest najbardziej sztywna. Nic więc dziwnego, że używa jej się do szycia kamizelek do strojów formalnych.

Koszule z tkanin bawełnianych są przewiewne, lekkie i przyjemne w dotyku.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.

Dodaj komentarz