Nie każdy z nas otrzymuje zaproszenie, na którym widnieją tajemnicze słowa, na przykład black tie. Jeśli jednak otrzymamy takie zaproszenie możemy mieć trudności z ich odszyfrowaniem. Co więc oznaczają tajemnicze słowa na zaproszeniach? Na jakie spotkanie wypada założyć garnitur, a na jakie frak lub smoking?

Black tie

Oznacza to bardzo formalny strój wieczorowy/wizytowy. Męski strój na taką okazję powinien składać się z czarnego ewentualnie granatowego smokingu. Jego klapy powinny być wykończone jedwabiem lub satyną. Do tego na nogawkach spodni powinny być naszyte lampasy z takiej samej tkaniny, jak wykończenie klap. Uzupełnieniem stylizacji jest biała koszula z plisami, pojedynczo wywiniętymi mankietami zapinanymi na spinki i łamanym kołnierzykiem. Niezbędne dodatki to mucha, szelki lub pas smokingowy. Smoking obowiązuje na spotkaniach, które odbywają się od godziny 19.

White tie

Tego typu adnotacja na zaproszeniu oznacza, że spotkanie będzie miało charakter bardzo oficjalny i elegancki. Stąd też konieczność wybrania fraka, który jest najbardziej formalnym męskim strojem. Za taki strój uważany jest frak wyłącznie czarnego koloru. Oczywiście w przypadku fraka koszula powinna być wyłącznie biała, zapinana na eleganckie, białe (dopuszczalne są także tak zwane jubilerskie) guziki. Stylizację powinny uzupełniać lakierki, biała lni6ana poszetka złożona w prostokąt oraz biała mucha. Fraka nie należy zapinać.

Business formal

Na taką okazję panowie wybierają ciemny( na spotkanie latem może być jasny) garnitur z jednorzędową marynarką zapinaną na 2 lub 3 guziki. Tkanina, z której szyte są garnitury przeznaczone na spotkanie business formal powinny być szyte z gładkich wysokiej jakości tkanin. Do szycia garniturów business formal najczęściej wybierany jest kaszmir lub wełna. Uzupełnieniem stylizacji jest jasna (niekoniecznie biała) koszula i gładki krawat, którego kolor powinien być ciemniejszy od koloru koszuli. Stylizację dopełnia biała poszetka z lnu – jedwabna może się wysuwać z poszetki.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz