Wybranie koszuli wizytowej nie jest łatwą sztuką. Wybierając się po zakup takiej koszuli panowie powinny bowiem pamiętać o zasadach savoir-vivre i trwającej od stuleci tradycji. Mniejsze znaczenie w przypadku koszuli wizytowej mają aktualnie panujące trendy mody. Jak wybrać dobrą koszulę wizytową?

Jakie cechy ma koszula wizytowa?

Koszula wizytowa ma przede wszystkim biały kolor. Do tego ma także tak zwane francuskie mankiety, przy których nie ma guzików. Mankiety w koszuli wizytowej zapina się wyłącznie na spinki. W koszuli wizytowej muszą też znaleźć się plisy, pod którymi schowane są guziki. Koszula wizytowa może też mieć ozdobne guziki zwane jubilerskimi. Na jej piersi nie może znajdować się kieszonka.

Jakie są rodzaje koszul wizytowych?

Podział koszul wizytowych został dokonany w oparciu o stopień formalności i rodzaj stroju, do którego będą one noszone. Wśród koszul wizytowych wyróżniamy więc:

    • koszule z jedną plisą, która zakrywa guziki;
    • koszule frakowe;
    • koszule smokingowe.

Koszula z jedną plisą

Jest najmniej formalna. Występuje tylko w jednym fasonie. Jak wskazuje jej nazwa ma tylko jedną plisę, która skrywa guziki. Ten rodzaj koszul panowie zakładają do garnituru.

Koszula frakowa

Wśród koszul wizytowych ma najwyższy stopień formalności. Jej cechą charakterystyczną jest łamany kołnierzyk wszyty na sztywnej stójce. Koszula frakowa jest przeznaczona do noszenia wyłącznie z frakiem. Do koszuli frakowej obowiązkowy dodatek to biała mucha. Do tej koszuli nie zakłada się krawata.

Koszula smokingowa

Mniej formalna niż frakowa. Jej cecha charakterystyczna to wykładany kołnierzyk. Drugą cechą charakterystyczną dla tej koszuli są ułożone na gorsie pionowe plisy. W wersji najbardziej eleganckiej do koszuli smokingowej wszywany jest kołnierzyk włoski. Do tej koszuli obowiązkowym dodatkiem również jest mucha.

Są wydarzenia w życiu mężczyzny, w których wizytowa koszula jest niezbędna. Najważniejszą zasadą, o której panowie powinni pamiętać kupując wizytową koszulę jest biały kolor. Fason koszuli dobieramy zawsze do stroju wizytowego.

Podobne wpisy:

Edyta

Wielokrotnie nagradzana blogerka kulinarna, szefowa kuchni telewizyjnej oraz autorka książek kucharskich i podróżniczych. Kobieta z głową w chmurach, uzależniona od tworzenia doskonałych dań i łączenia nowych smaków. Specjalizuje się zwłaszcza w potrawach kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz wypiekach w stylu europejskim, naturalnych zakwasach, preclach oraz domowych chlebach.

Dodaj komentarz