Kupując koszulę panowie zwracają uwagę przede wszystkim na jej kolor. Mniej uwagi poświęcają kołnierzykowi. A to właśnie między innymi typ kołnierzyka decyduje o tym, jaki charakter ma wybrana koszula. Jakie typy kołnierzyków można spotkać w męskich koszulach?

Włoski

Znany jest także pod nazwą Hai lub Cutaway. Ten rodzaj kołnierzyka stosowany jest w koszulach formalnych. Wyróżnia się rozłożystym krojem, co zdaniem wielu czyni go najbardziej eleganckim typem kołnierzyka. Mocno oddalone od siebie jego wyłogi sprawiają, że można bardzo ładnie wyeksponować krawat. Koszule z kołnierzykiem włoskim można nosić również z muchą. Za wyjątkowo elegancki rodzaj włoskiego kołnierzyka uważny jest ten, którego rozłożone skrzydełka utworzą linię prostą. Bez krawata koszula z kołnierzykiem włoskim wygląda mało estetycznie, wręcz niechlujnie.

Kent

Klasyczny, koszule z tym typem kołnierzyka spotykane są najczęściej. Nic zresztą dziwnego, koszula z kołnierzykiem Kent jest uniwersalna, pasuje na wiele okazji. Kołnierzyk Kent może mieć różną szerokość. Typ klasyczny jest raczej wąski, dlatego jeżeli panowie zdecydują się założyć krawat powinni pamiętać, że należy go zawiązać na stosunkowo niewielki węzeł. Wśród różnych rodzajów węzłów tym, który najlepiej wygląda przy kołnierzyku Kent jest four-in-hand.

Łamany

Koszule z łamanym kołnierzykiem mają bardzo formalny charakter. Kołnierzyk ten został bowiem specjalnie wymyślony dla koszuli smokingowej. Koszule z łamanym kołnierzykiem zakłada się także do fraka. Można go nosić z muchą, plastronem lub musznikiem.

Winchster

Nazwa tego kołnierzyka nawiązuje do koszul o tej samej nazwie. Występuje tylko w tym jednym rodzaju koszul. Gors koszuli Winchester jest kolorowy (klasyczna ma niebieski gors), a kołnierzyk i mankiety są białe.

Button down

Znany także, jako kołnierzyk amerykański. Jego cechą charakterystyczną są przypięte guziczkami końcówki. Kołnierzyki button down wywodzą się od kołnierzyków stosowanych w koszulkach dla graczy w polo. Do historii mody wprowadziła je firma Brooks Brothers.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.

Dodaj komentarz