W XIX wieku w Stanach Zjednoczonych mężczyźni nosili nie znane w Europie koszule z kołnierzykiem przypinanym guzikami. Ten typ kołnierzyka bardzo szybko stał się popularny także w krajach europejskich. Skąd został zaczerpnięty pomysł na taki typ kołnierzyka?

Kariera kołnierzyka button down jest nierozerwalnie złączona z osobą Johna Brooksa – wnuka założyciela słynnej już dzisiaj marki Brooks Brothers. W czasie podróży po europie J. Brooks wybrał się na mecz tenisowy. To na nim zobaczył graczy ubranych w koszulki z kołnierzykami przyszytymi do koszuli za pomocą nitki. To rozwiązanie bardzo spodobało się J. Brooksowi. Zdecydował, że zastosuje je w koszulach szytych w firmie dziadka. Zamiast jednak przyszywać kołnierzyk nitką postanowił, że będzie on przypinany na guziki. Klienci z uznaniem podeszli do tego pomysłu, w roku 1900 koszule z kołnierzykiem button down zaczęto produkować na stałe. Do dnia dzisiejszego uważane są za symbol marki Brooks Brothers. W latach pięćdziesiątych postanowiono dodać do nich naszytą na prawej piersi kieszonkę. Od tego czasu klasyczne koszule button down pozostają w niezmienionej formie.

Na ulice koszule button down trafiły pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku lata siedemdziesiątych. Do ich popularyzacji przyczyniły się ówczesne ikony mody i upowszechnienie się stylu preppy. Kiedy dekada lat siedemdziesiątych dobiegała końca, w koszulach z kołnierzykiem button down chodzili niemal wszyscy panowie. Wtedy też przyszła moda na noszenie ich z odpiętymi wyłogami kołnierzyka.

Jeżeli przyjrzymy się męskim koszulom pod względem ich formalności, to koszule button down stoją dość nisko. Stąd też panowie mogą je nosić nie tylko z krawatem, ale także bez. W przypadku, kiedy koszula button down jest noszona z krawatem, bardzo ważna jest długość wyłogów kołnierzyka. Aby koszula z krawatem wyglądały dobrze, wyłogi powinny mieć długość 8- 9 cm.

Koszule button down zaliczane są obecnie do strojów klasycznych i ponadczasowych. Pasują do różnych nieformalnych stylizacji o każdej porze roku.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.

Dodaj komentarz