Zimowy płaszcz powinien chronić przed chłodem. Kupno nowego płaszcza wiąże się ze sporym wydatkiem. Powinien więc być uszyty z tkanin wysokiej jakości. Dzięki temu będzie nie tylko ciepły, ale także trwały. Jakie tkaniny są najlepsze na zimowe płaszcze?

Na zakupach powinnyśmy szukać płaszczy z tkanin wełnianych. Te tkaniny są trwałe i bardzo ciepłe. Ale wśród nich można wyróżnić kilka rodzajów o różnych cechach. Jakie wełniane tkaniny są najbardziej popularne?

Wełna owcza

Jest bardzo szlachetną tkaniną, która powstaje na bazie runa owiec bardzo różnych ras. Stąd też jest kilka rodzajów wełny owczej. Zdecydowanie najbardziej delikatnym runem wyróżniają się owce merynos. Tkaniny z tej wełny mają jedną przewagę nad innymi rodzajami wełny: nie „gryzą”. Decydując się na zakup płaszcza z wełny merynos warto zwrócić uwagę na gramaturę. Jeżeli zależy nam na tym, aby płaszczy był gruby i bardzo ciepły powinnyśmy szukać takiego, który został uszyty z tkaniny o wysokiej gramaturze.

Wełna jagnięca

Te tkaniny produkuje się z runa lam. Płaszcze z wełny jagnięcej są trwałe, bardzo miękkie i nie gniotą się. Mają jeszcze jedną zaletę: dostosowują się do temperatury panującej na zewnątrz. Stąd też kiedy robi się cieplej nie jest w nich za gorąco. Kiedy zaś temperatura spadnie na pewno w nich nie zmarzniemy. Wśród płaszczy ekskluzywnych te z wełny jagnięcej zajmują jedno z pierwszych miejsc.

Alpaka

Na terenie kilku państw Ameryki Południowej – Chile, Boliwii, Ekwadoru, Peru – hodowane są alpaki należące do rodziny ssaków. Wełna pozyskiwana z ich runa to właśnie alpaka. Tkaniny z alpaki są delikatne i cienkie. Ale płaszcz będzie bardzo ciepły. W sprzedaży znajdują się płaszcze nie tylko z czystej alpaki, ale z jej domieszką. Są tańsze, ale także ciepłe.

Kaszmir

To bardzo szlachetna, bardzo miękka, niezwykle ciepła i lekka tkanina. Aby powstała wykorzystuje się runo kóz kaszmirskich. Płaszcze z kaszmiru obok tych z wełny jagnięce należą do tych z kategorii bardzo luksusowych, a więc bardzo kosztownych.

Podobne wpisy:

Edyta

Wielokrotnie nagradzana blogerka kulinarna, szefowa kuchni telewizyjnej oraz autorka książek kucharskich i podróżniczych. Kobieta z głową w chmurach, uzależniona od tworzenia doskonałych dań i łączenia nowych smaków. Specjalizuje się zwłaszcza w potrawach kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz wypiekach w stylu europejskim, naturalnych zakwasach, preclach oraz domowych chlebach.

Dodaj komentarz