10Po płaszcze panowie sięgają najczęściej w sezonie jesienno-zimowym. Rodzaj płaszcza zawsze powinien być dobrany do charakteru stylizacji z uwzględnieniem stopnia jej formalności. Pewnych płaszczy nie wypada bowiem zakładać do smokingu. Jakie są typy męskich płaszczy? Jaki jest ich stopień formalności?

Większość fasonów męskich płaszczy ma militarny rodowód. Były one na tyle wygodne, miały tyle zalet, że bardzo szybko przeniknęły do mody codziennej. Dzisiaj są noszone do codziennych, luźnych stylizacji, jak również do eleganckich strojów.

Typy męskich płaszczy

Wśród męskich płaszczy wyróżniamy cztery podstawowe typy:

    • Chesterfield – po polsku dyplomatka;
    • Peacoat czyli bosmanka;
    • trencz;
    • Duffle Coate – po polsku budrysówka.

Dyplomatka

Angielska nazwa Chesterfield pochodzi od nazwiska hrabiego Chesterfielda. Dyplomatka jest płaszczem bardzo formalnym, stąd też można ją nosić do smokingu i garnituru. Oczywiście pasuje ona także do casualowych stylizacji. Z reguły płaszcze te występują w kolorze czarnym, granatowym i brązowym. Klasyczna długość: do kolan.

Bosmanka

To jeden z typów płaszczy, który ma militarny rodowód. Nie trudno zgadnąć, że pierwotnie był on noszony przez marynarzy. Płaszcze typu bosmanka szyte są z tkanin grubszych niż dyplomatki. W wersji dla cywili z guzików zniknęła kotwica. Po raz pierwszy płaszcze te pojawiły się w XVIII wieku, ich forma do dzisiaj nie uległa zmianie.

Trencz

Kolejny płaszcza rodem z armii. Pierwsze płaszcze tego typu zaczęła szyć firma Burberry pod koniec XIX wieku. Ich krój został wymyślny tak, aby płaszcza zapewniał skuteczną ochronę przed deszczem. Stąd też użyto do uszycia tych płaszczy gabardyny. Gabardyna to rodzaj wełnianej, mocno utkanej tkaniny tkanej ukośnym splotem, która nie tylko nie przemaka, ale także oddycha i jest wyjątkowo trwała.

Budrysówka

Po raz pierwszy te płaszcze nosili brytyjscy marynarze w czasie II wojny światowej. Szyto je z grubej wełny pochodzącej z belgijskiego miasta Duffel. Stąd jej druga nazwa Duffle Coat.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.

Dodaj komentarz