Rękawice mma - cechy i zabezpieczenie.

W okresie jesienno-zimowym sweter staje się bardzo pożądanym elementem damskiej garderoby. Do wyboru mamy w sklepach mnóstwo różnorodnych fasonów swetrów. Jaki sweter będzie więc najlepszy, czyli po prostu bardzo ciepły?

Wybierając się na zakupy panie powinny przede wszystkim zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonany sweter. W sklepach znaleźć można swetry wykonane z:

  • wełny;
  • bawełny;
  • akrylu;
  • wełny owiec rasy merynos;
  • alpaki;
  • angory;
  • moheru.

Od rodzaju włókien zależy nie tylko cena, ale sposób w jaki o sweter należy dbać.

Wełna

Sweter wykonany z wełny będzie gruby i ciepły. Może trochę „gryźć”. Aby nie skurczył się pierzemy go ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnych płynów do prania, najlepiej przeznaczonych specjalnie do prania wełny. Suszymy go rozkładając na podłodze lub innej płaskiej powierzchni. Nie układamy go bezpośrednio na słońcu. Wełniany sweter można uprać także w pralce wybierając program „wełna”.

Bawełna

Bawełniany sweter będzie lekki, cienki i bardzo przyjemny dla ciała. Swetry bawełniane nie wymagają od nas jakiegoś specjalnego traktowania. Nie rozciągają się i nie filcują, możemy je więc prać zarówno ręcznie, jak i w pralce.

Akryl

To włókno syntetyczne, które ma łudząco naśladować wełnę. Swetry z akrylu są bardzo ciepłe. Nie gryzą, są odporne na wysoką temperaturę. Ale po kilku praniach nie wyglądają najlepiej, raczej nie da się w nich chodzić więcej niż jeden, góra dwa sezony.

Wełna merynos

Sweter z tej wełny będzie bardzo miękki, lekki i jednocześnie bardzo ciepły. Wełna merynos wymaga jednak wiele uwagi. Przed pierwszym praniem zawsze więc czytamy instrukcję prania dołączoną do metki. Swetrów z tej wełny nie można prać w gorącej wodzie, suszymy je rozłożone, nie wykręcamy, a tylko delikatnie wyciskamy.

Alpaka

Jest miękka i lekka. Sweter będzie nie tylko bardzo ciepły, ale posłuży nam przez więcej niż jeden sezon. Swetry z alpaki pierzemy w niskiej temperaturze, nie wykręcamy. Swetry z alpaki mogą nosić kobiety z alergią, gdyż wełna ta nie uczula.

Podobne wpisy:

Edyta

Wielokrotnie nagradzana blogerka kulinarna, szefowa kuchni telewizyjnej oraz autorka książek kucharskich i podróżniczych. Kobieta z głową w chmurach, uzależniona od tworzenia doskonałych dań i łączenia nowych smaków. Specjalizuje się zwłaszcza w potrawach kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz wypiekach w stylu europejskim, naturalnych zakwasach, preclach oraz domowych chlebach.

Dodaj komentarz