Zdarza się, że otrzymujemy zaproszenie, na którym został określony dress code. Stąd też naszym obowiązkiem jest wybranie stroju stosownie do tego, jakie określenie zostało użyte w zaproszeniu. Poznajmy określenia występujące na zaproszeniach oraz stroje, które są im przypisane. Dzięki temu nie popełnimy gafy.

Cravate blanche lub white tie

Zaproszenie, na którym widnieje jedno z tych zdań oznacza, że niezbędne jest założenie stroju wieczorowego. Adnotacja ta oznacza, że spotkanie będzie się odbywało wieczorem, a jego charakter będzie bardzo oficjalny. Stąd też panie zobowiązane są do założenia długiej, jedno- lub dwuczęściowej sukni balowej, która ma odkryte ramiona. Panowie wybierają frak plus białą kamizelkę i taką samą muchę. Uzupełnieniem męskiej stylizacji jest atłasowy cummerbund.

Black tie

W tym przypadku również niezbędne jest założenie stroju wieczorowego o bardzo formalnym charakterze. Tym razem jednak panie mogą wybrać długą suknię wieczorową , a panowie zakładają smoking. Niezbędny dodatek to hiszpański czarny pas i czarna mucha. Uroczystość, na której znajduje się adnotacja black tie nie powinna zaczynać się przed godziną dwudziestą.

Creative black tie

W tym przypadku panie nie są zobowiązane do założenia długiej sukni. Może to być także suknia krótka, nigdy jednak nie powinna ona kończyć się przed kolanami. Z kolei panowie nie muszą zakładać białej koszuli, mogą wybrać jasnobłękitną lub w delikatnym różowym odcieniu.

Formal

Pod tą adnotacją kryje się konieczność założenia stroju formalnego, ale nie wieczorowego. Stąd też na uroczystość wystarczy w przypadku panów ciemny garnitur, biała koszula i elegancki krawat. W przypadku pań sprawdzi się zarówno kostium, garsonka, jak i suknia koktajlowa. Informal to odmiana stroju formal. W tym przypadku panowie mogą zamienić białą koszulę na kolorową.

Smart casual

Tutaj panuje trochę większa swoboda. Takie ubranie będzie idealne nie tylko do biura, ale też na pierwszą randkę czy spotkanie z rodzicami partnera. Panie nie powinny jednak odsłaniać ramion, panowie nie są zobowiązani do założenia krawata. Nie jest konieczny garnitur, dopuszczalne jest łączenie spodni i marynarki w różnych kolorach.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.

Dodaj komentarz