pound-414418_640Każdy z nas potrzebuje oszczędności, przeznaczonych na większe wydatki: wakacyjną podróż za granicę, remont domu czy mieszkania, kupno sprzętu elektronicznego, drogie hobby i inne inwestycje. Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak oszczędzać pieniądze, zazwyczaj przychodzą nam na myśl propozycje banków, dotyczące lokat, kont oszczędnościowych lub innych form odkładania i pomnażania gotówki. Tymczasem wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, które pomogą nam skutecznie oszczędzać.


Na początku określmy cel, na jaki chcemy odłożyć pieniądze: łatwiej będzie nam wtedy wzbudzić w sobie motywację do oszczędzania, zachować konsekwencję i zrezygnować z przyjemności, które wymagają większego wkładu gotówki. Zastanówmy się przy tym, na co do tej pory wydawaliśmy najwięcej pieniędzy: zakupy, spłatę długów, rozrywkę? Na tej podstawie możemy rozpocząć planowanie budżetu na jedzenie lub inne sprawunki w taki sposób, aby ograniczyć większe wydatki na określony cel kosztem odłożenia pieniędzy.

Limit kwoty przeznaczanej na poszczególne cele

Warto ustalić sobie limit kwot, jakie możemy przeznaczyć na poszczególne cele i być konsekwentnym w jego zachowaniu. Następnie załóżmy kwotę docelową, którą chcemy osiągnąć i stopniowo dążmy do niej, odkładając w regularnych odstępach czasu założoną z góry sumę. Oszczędzanie w domu najlepiej zacząć od razu – jeśli będziemy przeciągać je w czasie, być może nigdy nie zaczniemy odkładać gotówki. Jeśli obawiamy się, że do pieniędzy gromadzonych w domu będziemy mieli zbyt łatwy dostęp, warto przemyśleć ich wpłatę na konto lub założenie rachunku oszczędnościowego czy lokaty. Te dwa produkty bankowe przydadzą nam się szczególnie w przypadku większych oszczędności. Stale warto kontrolować przy tym domowy budżet i planować wydatki, decydując się na zakup tańszych produktów i odkładanie kwot, jakie zostaną nam na koniec miesiąca.

Pomnażanie gotówki

Jak oszczędzać, pomnażając jednocześnie gotówkę? W tym celu pomocne nam będą różnorodne formy inwestycji, dostępne w bankach i firmach ubezpieczeniowych. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem każdej inwestycji należy określić jej cele, poznać metody i środki oraz zdecydować się na mniejszy lub większy stopień ryzyka.

Podobne wpisy:

Wojciech

Radca prawny w niszowej firmie prawniczej z siedzibą w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie dotyczącym sportu, własności intelektualnej, mediów i technologii informatycznych. Reprezentuje sportowców, kluby i federacje oraz doradza w kwestiach regulacyjnych, w tym uznawania i egzekwowania nagród oraz zamrażania aktywów. Występuje jako doradca, współdoradca, ekspert oraz arbiter w licznych zagranicznych arbitrażach sportowych, dotyczących umów, dopingu oraz innych kwestii dyscyplinarnych i etycznych.

Dodaj komentarz