Awaria kierunkowskazuKierunkowskazy są częścią samochodu, które mogą wydawać się niepozorne, ponieważ są dość małym elementem samochodu i nie zależy od nich ogólna sprawność auta, jednak ich rola w poprawnym i bezpiecznym funkcjonowaniu na drodze jest bardzo duża. Kierunkowskazy są odpowiedzialne za poinformowanie innych kierowców na drodze jakie są nasze zamiary i w ten sposób mogą oni przygotować się do manewru. Jeżeli przydarzy się usterka jest ona zwykle bardzo łatwa do zauważenia i należy ją natychmiastowo naprawić.

Jeżeli zdarzyło się, że kierunkowskazy nie działają, przyczyn może znaleźć się kilka. Najprostszą z możliwych usterek jest przepalenie się żarówki. W takim wypadku wystarczy ją wymienić, jednak czasem producenci używają dość skomplikowanych rozwiązań, przez co pozornie prosta rzecz może okazać się nie lada wyzwaniem. Kolejnym możliwym problemem może być przepalenie się bezpiecznika. Powodów tej awarii może być również kilka, ale najczęściej jest to jakiś rodzaj awarii wewnętrznej w jednej z żarówek. Kolejną przyczyną awarii kierunkowskazów może być przetarcie izolacji przewodów albo zwarcie w oprawce kierunkowskazów lub w wyłączniku pod kierownicą.

Objawami przepalenia żarówek może być nie zaświecenie się kontrolki lub zapalanie i gaśnięcie z dużo większą częstotliwością niż zwykle. Jeżeli kontrolka nie zapali się po włączeniu jednego czy drugiego kierunkowskazu, najpewniej spalił się bezpiecznik lub przepaliła się żarówka. W takim wypadku najłatwiej wymienić zepsute części. Awarie samochodów przez kierunkowskazy mogą również mieć postać uszkodzeń automatu kierunkowskazów. Wtedy należy wyciągnąć go z gniazda bądź wyciągnąć przewody dochodzące do niego i zabezpieczyć je przed zetknięciem z elementami karoserii. Kolejnym krokiem jest użycie miernika napięcia w celu znalezienia przewodu na którym jest napięcie. Dalej, należy wziąć kawałek przewodu z odizolowanymi końcówkami i połączyć go ze znalezionym przewodem. Kolejno należy dotknąć jeden z dwóch przewodu. Jeżeli pojawi się silne iskrzenie lub przepalenie bezpiecznika możemy być pewni, iż przerywacz kierunkowskazów nadaje się co najwyżej do wymiany. Przy podłączaniu należy skrupulatnie pilnować aby nie podłączyć go źle, gdyż może wystąpić kolejne zwarcie.

Kierunkowskazy są elementem samochodu, które pomimo tego, iż nie wydają się być ważnym elementem samochodu pełnią niezwykle ważną funkcję. Są elementem, który stosunkowo łatwo można wymienić. Większy problem pojawia się, jeżeli awarii ulegnie na przykład turbosprężarka. W takim wypadku może być konieczna regeneracja turbosprężarki.

Zobacz również: regeneracja turbin

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz