Starsza pani rozważająca jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych

Ceny żywności znacznie wzrosły w ostatnich latach i nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie miała nastąpić jakakolwiek zmiana w tej kwestii. Jeśli dotkliwie odczuwasz skutki pędzącej inflacji, nie jesteś sam. Wiele osób odczuwa tę samą presję ekonomiczną. W odpowiedzi na to rosnące wyzwanie, przedstawiamy kilka nowych, modnych sposobów na oszczędzanie na jedzeniu.

Ile miesięcznie na jedzenie wydaje przeciętny Polak?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, ile miesięcznie na jedzenie wydaje przeciętne gospodarstwo domowe zależy od wielu czynników, takich jak wielkość rodziny, preferencje żywieniowe, miejsce zamieszkania oraz ogólny poziom dochodów. Istnieje jednak kilka wskazówek, z których możesz skorzystać aby dobrać odpowiednią do Twojego budżetu kwotę. Zazwyczaj zaleca się aby wydatki na jedzenie stanowiły około 30% dochodów, choć tak naprawdę wiele zależy od wysokości cen produktów spożywczych dostępnych w danej miejscowości. Mieszkańcy dużych aglomeracji niestety będą musieli się zmierzyć z wyższymi rachunkami za jedzenie niż rodziny przebywające na ich obrzeżach.

Jak dokładnie określić ile miesięcznie na jedzenie może przeznaczyć Twoje domostwo? Po pierwsze, określ swoje realne potrzeby żywieniowe. Oszczędzanie na jedzeniu nie powinno odbywać się kosztem zdrowia, dlatego wybierz zdrową i zbilansowaną dietę, która pokryje wszystkie potrzeby żywieniowe Twojej rodziny. Fast foody oraz przetworzone jedzenie z dużą ilością tłuszczu i cukru na dłużą metę nie posłużą ani Tobie ani Twojemu portfelowi. Wybieraj produkty bogate w witaminy i minerały, takie jak warzywa, owoce, produkty zbożowe i chude mięso. Po drugie, ustal budżet na jedzenie i staraj się ściśle go trzymać. Jak nie przekroczyć wyznaczonego limitu? Oczywiście najprostszym sposobem na oszczędzanie na jedzeniu będzie kupowanie tanich produktów. Dlatego robiąc zakupy, sprawdzaj i porównuj ceny, czytaj promocyjne gazetki oraz wykorzystując kupony rabatowe. Po trzecie – zaplanuj tygodniowy jadłospis. Jedzenie na mieście lub kupowanie gotowych posiłków zawsze będzie bardziej kosztowne niż samodzielnie gotowanie w domu. Kupuj i wykorzystuj świeże, lokalne produkty, które są łatwo dostępne w twojej okolicy.

Jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na kupowanie warzyw i owoców bezpośrednio od rolników – często są znacznie tańsze, bardziej ekologiczne i zdrowsze od ich eksportowanych z zagranicy marketowych odpowiedników. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze na jedzeniu a jednocześnie zapewniasz swojemu organizmowi źródło witamin najwyżej jakości.

Oszczędzanie na jedzeniu – czy jakość produktów ma znaczenie?

Jeśli chodzi o zakup jedzenia, zwłaszcza w zimnych miesiącach, upewnij się, że kupujesz najlepsze produkty dostępne w danej kategorii cenowej. Mrożone warzywa i owoce są tak samo odżywcze jak ich świeże odpowiedniki, a prawdopodobnie będą dodatkowo tańsze. Kupuj szparagi, karczochy, awokado, brokuły, kalafior, kukurydzę, zieloną fasolkę, pory, grzyby i szwajcarską boćwinę, kiedy jest na nie sezon. Staraj się jak najczęściej unikać jedzenia na mieście i na wynos. To nie tylko zapobiegnie zachorowaniu, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Dziel się posiłkami i przygotowuj duże porcje

Jak oszczędzać na jedzeniu gotując posiłki hurtowo? Wskazane jest dzielenie się posiłkami ze współlokatorami, przyjaciółmi lub członkami rodziny. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także zmniejszysz ilość marnowanego jedzenia. Planowanie posiłków i gotowanie w dużych ilościach to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Resztki z posiłków przygotowywanych w ten sposób często wystarczą Ci nawet na cały tydzień. Jeśli nie jesteś fanem odgrzewanego jedzenia, spróbuj przygotować duże dania, które można łatwo porcjować i zamienić w kilka różnych posiłków. Ponadto, jeśli Twoi współlokatorzy nie są zwolennikami zdrowego odżywiania, możesz dać im dobry przykład, samodzielnie gotując pożywne posiłki.

Rób zakupy w odpowiednim czasie w miesiącu.

Jeśli możesz, spróbuj zrobić zakupy spożywcze pod koniec miesiąca. W ten sposób szansę złapać promocję na produkty, których cena zostanie znacznie obniżona ze względu na wygasający termin ważności. Możesz również sprawdzić, czy któryś z lokalnych sklepów spożywczych oferuje jakieś zniżki. Jeśli masz napięty budżet, w miarę możliwości staraj się kupować poszczególne produkty hurtowo. Dzięki temu cena w przeliczeniu na jedną sztukę będzie niższa, a kilkukrotne wycieczki do sklepu staną się niepotrzebne. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze również na kosztach paliwa. Ponadprogramową żywność, której nie masz czasu zjeść, zawsze możesz zamrozić zanim się zepsuje.

Trzymaj się tygodniowego budżetu

Ważne jest, aby śledzić swoje wydatki i upewnić się, że koszty zakupów nie przekraczają z góry ustalonej granicy. Jak oszczędzać na jedzeniu, jeśli miesięczne wydatki wydają się zbyt duże? Możesz to zrobić, zobowiązując się do przestrzegania tygodniowego budżetu spożywczego. Kupuj jak najwięcej artykułów hurtowo, aby zmniejszyć ilość wizyt w sklepie. Najlepiej unikać także zakupów przy pustym żołądku, ponieważ prawdopodobnie będziesz podejmować impulsywne, niekorzystne dla portfela decyzje. Zrób wcześniej listę i trzymaj się jej, zwłaszcza gdy odwiedzasz supermarket w godzinach szczytu.

Kupując produkty, wybieraj te organiczne.

Produkty organiczne są często droższe od konwencjonalnej żywności, więc może to nie być opcja dla każdego. Jeśli możesz sobie jednak pozwolić na zakup produktów organicznych, zrób to, aby uniknąć spożywania pestycydów i szkodliwych substancji chemicznych, które znajdują się w pryskanych owocach i warzywach. Jak oszczędzać na jedzeniu, kiedy cena takich produktów wydaje się zbyt duża? Najlepiej kupować produkty ekologiczne w miesiącach letnich, kiedy w sklepach dostępne jest mnóstwo świeżej, organicznej zieleniny. Prawdopodobnie będzie to znacznie bardziej kosztowne rozwiązanie w miesiącach zimowych, kiedy zbiory są mniejsze.

Naucz się kochać fasolę, rośliny strączkowe i ziarna.

Są to jedne z najtańszych i pożywnych pokarmów, które możesz kupić podczas wizyty w każdym sklepie. Fasola i rośliny strączkowe mają wysoką zawartość błonnika, białka, witamin z grupy B i żelaza. Zajmują również bardzo mało czasu na przygotowanie i są świetnym dodatkiem do każdego posiłku. Chleb, zboża i ryż to również jedne z najbardziej niedrogich i pożywnych ziaren. Kiedy to tylko możliwe, unikaj kupowania żywności paczkowanej. Może wydawać się opłacalna, ale często jest wypełniona składnikami, których na pewno nie chciałbyś zapewnić swojemu organizmowi.

Hoduj własne owoce i warzywa lub kupuj lokalnie uprawiane produkty

Jeśli masz szczęście mieszkać w okolicy, w której możesz uprawiać własne owoce i warzywa, to absolutnie skorzystaj z okazji. Samodzielna produkcja jedzenia nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ale także zapewni Ci dostęp do zdrowych, organicznych produktów. Jeśli nie masz ręki do roślin, kupuj lokalnie uprawiane produkty na rynkach rolnych lub bezpośrednio od producentów. Będzie to droższe niż kupowanie owoców i warzyw, które zostały wysłane do sklepu spożywczego, ale wciąż tańsze niż kupowanie produktów organicznych.

Zero-waste – najlepszy patent na tanie zdrowe odżywianie

Nie martw się, jeśli nie jesteś fanem bio produktów. Nadal możesz jeść zdrowo bez ponoszenia dodatkowych kosztów przy zakupie organicznej żywności. Po prostu unikaj jedzenia na mieście i kupowania rzeczy, które są w jednorazowych opakowaniach. To dobre pierwsze kroki, jeśli nie wiesz jak oszczędzać na jedzeniu. Kiedy gdzieś wychodzisz, zabieraj ze sobą butelkę na wodę, kubek na kawę i torbę wielokrotnego użytku. Pomoże Ci to zaoszczędzić pieniądze na napojach i przekąskach oraz uniknąć przyczyniania się do ilości produkowanych odpadów.

Podobne wpisy:

Edyta

Wielokrotnie nagradzana blogerka kulinarna, szefowa kuchni telewizyjnej oraz autorka książek kucharskich i podróżniczych. Kobieta z głową w chmurach, uzależniona od tworzenia doskonałych dań i łączenia nowych smaków. Specjalizuje się zwłaszcza w potrawach kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz wypiekach w stylu europejskim, naturalnych zakwasach, preclach oraz domowych chlebach.