Skąd się wzięła pizza?

Każdy z nas ją lubi i wszyscy ją znają. To oczywiście pizza. Wrocław, Gdańsk, Kraków w każdym większym mieście możemy spróbować tradycyjnej pizzy. Skąd jednak wzięła się ta potrawa?

Neapol

Sama pizza pochodzi ze starożytnej Grecji. Jednak wtedy nie przypominała w żaden sposób znanej nam dziś potrawy. Był to kawałek ciasta, który moczony być w oliwię i posypywany ziołami. Jednak szybko przysmak ten przypadł do gustu mieszkańcom Neapolu. Tam pizza stała się bardzo popularną przekąską wśród biedniejszych mieszkańców miasta. Przełom nastąpił wraz z pojawieniem się w Europie pomidorów. Warzywa te zupełnie zmieniły wygląd i smak pizzy. Jeśli jednak chodzi o pizze w stanie współczesnym to jej narodzenie wiąże się z wydarzeniem, kiedy to Raffaele Esposito stworzył danie na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, które na jej część nazwał właśnie Margheritą.

Ameryka

Z Włoch pizza przedostała się do USA. Tam początkowo w pizzeriach serwowano klasyczną, włoską pizzę na cienkim cieście. Głównie była ona spożywana przez włoskich imigrantów. Jednak bardzo szybko jej zalety dostrzegli sami amerykanie. Pizza w ich wydaniu musiała się jednak różnić od włoskiego pierwowzoru. Przede wszystkim dodano do niej mięso. Czas popularności pizzy zbiegł się bowiem z początkiem masowego wypasu bydła i spadającej ceny tegoż. Dodatkowo ciasto stało się nieco grubsze a liczba składników znacznie zwiększona. W te sposób wymyślono pizzę z patelni klasyczną amerykańską pizzę na grubym cieście. Ze względu na to, że pizza piecze się od spodu, odwrócono kolejność jej składników. I tak najbliżej spodu mamy ser, na którym leży spora ilość mięsa. Dodatkowo nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o sposób serwowania pizzy. Tradycyjnie podaję się ją w całości. Jednak w wielkich amerykańskich miastach nie każdy miał możliwość siedzenia w restauracji i czekania na całe danie. Liczyła się tutaj szybkość. Amerykanie wpadli zatem na pomysł serwowania pizzy w kawałkach. W ten sposób pizza zdobyła olbrzymią popularność wśród mieszkańców wielkich miast ameryki, skąd została eksportowana na cały świat.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/wroclaw

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz