Pizza to jedna z tradycyjnych potraw słonecznej Italii. I chociaż stała się symbolem Włoch, to jej popularność przekroczyła granice swojej ojczyzny i dotarła w najdalszy zakątek globu. Dzisiaj chrupiący i aromatyczny placek to jedno z najpopularniejszych dań na świecie, które smakuje niemal każdemu. Zamiłowanie do pizzy ma swój konkretny skutek w postaci pojawienia się w popkulturze. Wystarczy przejrzeć listę filmów bądź seriali, w których odegrała ona niemałą rolę.

Pizza w serialach

Trudno wymienić wszystkie seriale, w których pojawia się pizza. Jest ich tysiące – i to zarówno tych przeznaczonych dla młodych widzów, jak i tych nieco starszych. Jednak istnieje kilku bardzo charakterystycznych bohaterów, których jednym z głównych posiłków jest właśnie smakowity placek. Wśród nich najbardziej znani są:

  • Wojownicze Żółwie Ninja, które zajadały się bardzo nietypowymi pizzami (na przykład o smaku truskawek lub pianek marshmallow)
  • Joey z serialu „Przyjaciele”, który w każdy piątek zamawiał dwie pizze (i nie potrafił sobie wyobrazić innego dania w ten szczególny dzień),
  • Carrie z serialu „Seks w wielkim mieście”, która – pomimo miłości do luksusu i ekskluzywnych restauracji – nie potrafiła odmówić sobie dużego kawałka pizzy ze sporą dawką sera.

W polskich serialach także nie brakuje odwołań do tego włoskiego dania – jedzą ją niemal wszyscy bohaterowie rodzimych produkcji. I nie tylko bohaterowie seriali wiedzą, jak smakuje doskonała pizza. Kraków to miasto, w którym można zjeść ten przepyszny placek – chociażby przy ulubionym serialu.

Pizza na dużym ekranie

Pizza w serialu to niemal norma. Ale to nie wszystko – jako jedno z najpopularniejszych dań świata pojawia się także na dużym ekranie. Brylują w tym zwłaszcza Amerykanie,. Pizza pojawia się między innymi w „Gorączce sobotniej nocy” (gdzie sam John Travolta zajada się kanapką złożoną z dwóch kawałków pizzy), kultowej komedii „Kevin sam w domu” (kłótnia z bratem o pizzę czy pamiętna scena z jej dostawcą w roli głównej) czy filmie z Julią Roberts „Jedz, módl się, kochaj” (gdzie główna bohaterka wyrusza do Włoch w poszukiwaniu najlepszych smaków i stwierdza, iż jest zakochana w tej smakowitej potrawie). I tak naprawdę trudno jej się dziwić.

Tradycyjny włoski placek z dodatkami to niewątpliwie kultowe danie, które zajmuje ważne miejsce nie tylko w codziennym życiu, ale także w popkulturze. Margherita, pepperoni, capricciosa i wiele innych – taka jest pizza. Kielce nie pojawiają się zbyt często w filmach czy serialach, ale za to zapraszają do pizzerii na skosztowanie tego kultowego dania.

 

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz