Kiedy wybieramy dobrowolne ubezpieczenie samochodu, musimy mieć świadomość, że jego zakres jest w dużej mierze określony przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Oznacza to, że żadne prawo poza zawartą umową nie gwarantuje nam tutaj dodatkowej ochrony. Dlatego warto zwrócić uwagę na to jaką umowę podpisujemy.

Udział własny i amortyzacja

Bardzo ważnym zapisem jest ten mówiący o tym, jaki jest udział własny w szkodzie. To nic innego jak procentowe lub kwotowe pomniejszenie wypłaty odszkodowania. Na udział własny w szkodzie należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ w razie ubiegania się o wypłatę ubezpieczenia można zostać niemile zaskoczonym. Może się bowiem okazać, że przy niskiej szkodzie nie otrzymamy nic lub różnica wypłacona przez ubezpieczyciela będzie tylko niewielkim procentem wysokości szkody. Oczywiście udział własny ma też swoje zalety. Zawarta umowa będzie tutaj po prostu korzystniejsza pod kątem opłaty składki. Jeśli na przykład umowa z 100% udziałem ubezpieczyciela będzie nas kosztowała 1500, to 60% udział własny może ją obniżyć nawet o kilkaset złotych. Ważne jest też to, w jaki sposób ubezpieczyciel oblicza amortyzacje części oraz czy odlicza ją w ogóle. Amortyzacja to po prostu pomniejszenie odszkodowania o stopień i procent zużycia części. Oczywiście możemy też podpisać umowę, gdzie nie będzie mowy o amortyzacji części, ale taka polisa będzie droższa nawet o pięćdziesiąt procent.

Na co zwrócić uwagę w ubezpieczeniu AC

Sposób likwidacji szkody.

Chyba jedną z ważniejszych rzeczy, na jaką należy zwrócić uwagę to, w jaki sposób ubezpieczyciel dokona likwidacji szkody. Mamy do wyboru dwie opcje. Serwis oraz kosztorys. Pierwszy z nich jest droższy, ponieważ zazwyczaj opiera się na wymianie części na oryginalne oraz naprawie w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Z kolei likwidacja kosztorysowa opiera się na kosztorysie wymiany części oraz naprawy pojazdu przedstawionego przez warsztat samochodowy. W tym przypadku wiele zależy od tego, jakim samochodem się poruszamy. Być może nasz samochód nie powinien być naprawiany nigdzie poza autoryzowanym serwisem. Wtedy w grę wchodzi tylko jedna opcja.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ac-pelne/

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz