Jak poprawić akustykę wnętrz?Cisza to podstawa wygodnego i komfortowego mieszkania, wypoczynku oraz efektywnej pracy.

Sposobem zniwelowania hałasu są odpowiednie konstrukcje dźwiękoizolacyjne, do których należą m.in. podwieszane sufity.

Sposób na hałas

Hałas – wbrew pozorom – to nie tylko bardzo głośne dźwięki, ale także gwar i szum, które często pojawiają się w życiu codziennym. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, gdzie występują dźwięki wyższe niż 60 dB mogą niekorzystnie wpłynąć na stronę psychofizyczną człowieka. Prostym i skutecznym sposobem, by zniwelować hałas, są szeroko rozumiane rozwiązania izolacyjne, do których należą wspomniane wcześniej sufity podwieszane. Fale dźwiękowe powstają nawet podczas zwykłej rozmowy. Dźwięki podążają przede wszystkim w kierunku ścian, sufitu i podłogi, część z nich jest pochłaniana podczas kontaktu z przeszkodą, większość ulega jednak odbiciu, czego efektem jest przedmiotowy hałas. Wykorzystując rozwiązania o charakterze izolacyjnym w prosty i skuteczny sposób można zniwelować hałas – możliwe jest wówczas dobre rozumienie rozmowy, gdyż słowa nie są niczym zagłuszane, zniwelowane zostaje również echo, czyli szum tła akustycznego.

Jak uzyskać komfort akustyczny?

Warto nadmienić, że akustyka wewnętrzna to także dźwięki dochodzące z zewnątrz, np. z sąsiednich pomieszczeń. W tej sytuacji warto uwzględnić dwa aspekty: – pochłanianie dźwięki, czyli zmniejszanie lub likwidację pogłosów wewnątrz pomieszczenia; – izolacyjność akustyczną, która dotyczy dźwięków zewnętrznych, przenoszonych pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami. Komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń zależy od wielu czynników, wśród nich znajduje się m.in. wielkość i kształt pomieszczenia, materiały wykorzystane w zakresie prac wykończeniowych, wystrój wnętrza i wyposażenie techniczne pomieszczenia, a także ilość znajdujących się w nim osób. Optymalnym rozwiązaniem w zakresie akustyki wnętrz jest uwzględnienie odpowiednich elementów wyciszających już na płaszczyźnie projektowej, a także podczas realizacji przedsięwzięcia. Elementy wyciszające warto umieszczać w obrębie podłogi, ścian i sufitu.

Sprawdź również

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz