Kostka granitowa to kawałki granitu, które cechują się dużą wytrzymałością, odpornością, a także dekoracyjnością. Granit jest skałą o jawnokrystalicznej budowie, która może występować w wielu różnych kolorach – czerwonym, czarnym, zielonym, szarym, rudym i szaro-rudym.

Jest łatwy w cięciu i polerowaniu, kwasoodporny, a także niezwykle estetyczny. W związku z tym znajduje zastosowanie w budownictwie – między innymi do tworzenia dekoracyjnej kostki.

 Ogrody, ścieżki, alejki, tarasy, altanki

Kostka tego typu używana jest przede wszystkim w ogrodach, do wykonywania ścieżek, wyznaczania alejek, wykładania tarasów, wnętrza altanek, otaczania oczka wodnego, domu, albo wykładania podjazdu. Niektórzy używają jej też do ozdobienia samego budynku. Posiada mnóstwo zastosowań, a z racji na różnorodność barw i dużą swobodę cięcia, często układa się z niej wspaniałe mozaiki. Łatwo jest dopasować kostkę do reszty otoczenia – barwy budynku, koloru kwiatów, wyglądu ogrodzenia itp. Z granitu wykonuje się również murki, tak więc zarówno ogrodzenie, jak i alejki mogą być wykonane z tego samego materiału, idealnie do siebie pasując. Jedynie od wyobraźni samych zainteresowanych zależy, do czego dokładnie granit zostanie użyty.

Rodzaje kostek

Kostka granitowa – rodzaje i zastosowanieJeśli zaś chodzi o dostępne rodzaje kostek, oprócz barw dzielimy je także ze względu na wielkość oraz typ cięcia. Można kupić kostkę o łagodnych, zaokrąglonych brzegach (tak zwaną otaczaną, otoczoną lub obtaczaną – wszystkie nazwy są poprawne), albo o brzegach ostrych. Możemy kupić kostkę małą, albo dużą – standardowe rozmiary to mozaika 4/6 cm, 6/8 cm, 8/10 cm, 15/17 cm. Im większe obciążenia kostka ma udźwignąć, tym jej kawałki powinny być większe. Na podjazd użyjmy więc grubszych kawałków, podczas gdy taras czy alejki mogą być wykonane nawet z tych malutkich. Wszystkie pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji wokół domu. Możemy nawet użyć kostki celowo postarzonej, jeśli nam to odpowiada – taka stylizacja jest odpowiednia dla starszych domostw, dworków, albo po prostu dla ludzi, którzy lubią historię i w związku z tym wyraźnie preferują dawny styl.

Zobacz więcej na: http://herkam.pl/oferta/kostka-granitowa

Podobne wpisy:

Małgorzata

Pełnoetatowa blogerka, edukatorka, marketerka cyfrowa, redaktorka i menedżerka treści. Zajmuje się kompleksową obsługą pisarzy, wydawców, hobbystycznych entuzjastów dobrego contentu i freelancerów, którzy chcą być niezależni, zarabiać więcej i tworzyć wartościowe treści. Obecnie pracuje również jako osobista stylistka, zajmuje się przygotowywaniem stylizacji do profesjonalnych sesji zdjęciowych oraz konsultowaniem marek w zakresie marketingu w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz