O Półwyspie Arabskim

Półwysep Arabski jest krainą spaloną słońcem i jednocześnie miejscem, gdzie występują jedne z największych na świecie złóż ropy naftowej.

Jest największym półwyspem Azji.

Położenie półwyspu Arabskiego

Na zachodzie Półwysep Arabski wciska się między Morze Czerwone, na południu oblewają go wody Morza Arabskiego, na wschodzie graniczy z Zatoką Perską. Z Azją łączą go dwie nie należące do niego krainy: Nizina Mezopotamska i Wyżyna Syryjsko-Palestyńska. Ma słabo urozmaiconą linię brzegową. Zajmuje powierzchnię około 3 000 000 kilometrów kwadratowych. W jego granicach położone są następujące państwa: Arabia Saudyjska, Jemen, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Kuwejt, wschodnia część Jordanii i południowo-zachodnia część Iraku.

Niemal same piaski

Pustynie i półpustynie zajmują ponad 95 procent powierzchni Półwyspu Arabskiego. Największa na świecie pustynia – Ar-Rub al-Chali – zajmująca powierzchnię 650 000 kilometrów kwadratowych położona jest na południu półwyspu. Na wschodzie półwyspu położony jest Mały Nefud, na północy Wielki Nefud. W centrum i na północy półwyspu przeważają żwirowe równiny. Krajobraz urozmaicony jest suchymi dolinami rzek, solniska (między innymi Sabkhat Matti i Umm as-Samim) oraz pola wydmowe. Na polach wydmowych występują barchany, których wysokość wynosi nawet 300 m n. p. m.

Klimat

Półwysep Arabski leży w strefie klimatów zwrotnikowych. Na wschodzie i w części środkowej jest to klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Na zachodzie kontynentalny suchy. Klimat na Półwyspie Arabskim kształtują przede wszystkim masy powietrza, które napływają znad Sahary. Opady zdarzają się rzadko, roczna suma nie przekracza 100 milimetrów. Opady regularnie występują tylko na wybrzeżu. Charakterystyczną cechą klimatu na Półwyspie Arabskim są duże dobowe wahania temperatury. W ciągu dnia temperatura może sięgnąć 50 stopni Celsjusza, nocą występują przymrozki. Inna cecha charakterystyczna to suche, porywiste wiatry (samum), które pojawiają się najczęściej przed nadejściem ochłodzenia.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz