O Archipelagu Malajskim

Położony w południowo-wschodniej Azji Półwysep Malajski to największe na Ziemi skupisko wysp. W jego skład wchodzą: Moluki, Wielkie wyspy Sundajskie i Małe Wyspy Sundajskie.

Pomiędzy tymi wyspami występują znaczne różnice. Są one przyrodniczym, kulturowym i geograficznym pomostem między Azją a Australią.

Położenie Półwyspu Malajskiego

Półwysep Malajski położony jest na granicy Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Leży między Azją a Australią. Geografowie zaliczyli go do Azji. Zajmuje powierzchnię około 1,7 miliona kilometrów kwadratowych.

Wyspy wchodzące w skład półwyspu

W skład Półwyspu Malajskiego wchodzą między innymi tak ważne wyspy jak: Sumatra, Borneo, Jawa, Timor. Do znanych wysp wchodzących w skład Półwyspu Malajskiego należy także Komodo i Bali. Na południu, wschodzie i północy półwyspu wyspy są dość zwarte. Rozgraniczają je morza: Jawajskie, Celebes, Moluckie, Seram, Sawu, Flores i Banda.

Klimat na wyspach

Wyspy leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego i wybitnie wilgotnego. Kształtują go masy powietrza napływające znad oceanu. Na wybrzeżach wysp temperatura może sięgać do 30 stopni Celsjusza. W głębi większych wysp występują łańcuchy górskie. W rejonach tych temperatura jest znacznie niższa niż na wybrzeżach, Waha się od 15 do 17 stopni Celsjusza. We wschodniej części półwyspu występuje pora sucha. Na innych niemal każdego dnia pada deszcz.

Przedstawiciele świata roślin i zwierząt

Na wyspach wchodzących w skład Półwyspu Malajskiego podstawową formacją roślinną są wilgotne lasy równikowe. We wschodniej części półwyspu występują lasy monsunowe. W Parku Narodowym Mount Leuser żyją słonie sumatrzańskie i tygrysy. Gatunkiem endemicznym są warany. Te największe na świecie jaszczurki żyją tylko na wyspie Komodo. Z kolei wyłącznie na Celebes żyją makaka i lori wysmukłe. Inne endemiczne gatunki żyjące wyłącznie na Półwyspie Malajskim to nosorożec sumatrzański i nosorożec jawajski. Na skutek rabunkowego wycinania lasów tym endemicznym gatunkom grozi wyginięcie mimo tworzenia niewielkich rezerwatów i parków narodowych.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz