Zdecydowanie najwięcej osób w naszym kraju kupuje ubezpieczenia komunikacyjne. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych nie może więc zabraknąć przeznaczonego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (popularnie nazywanego OC) oraz ubezpieczenia Autocasco. Polisy te można dzisiaj kupić nie tylko u agenta ubezpieczeniowego, ale także w bankach ,z których wiele nawiązało współpracę z ubezpieczycielami.

Informacje o OC, które mogą się przydać

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej muszą posiadać nie tylko wszystkie samochody osobowe, ale także motocykle, ciągniki siodłowe, quady, skutery, ciągniki rolnicze. W przypadku ubezpieczenia OC kierowcy podpisują umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym na rok. W dniu, w którym wygasa należy wykupić kolejną. Dla pojazdów, które w Polsce rejestrowane są po raz pierwszy, polisę OC należy najpóźniej w dniu rejestrowania samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość opłacenia składki w dwóch ratach. Kupiona w Polsce polisa OC zapewnia ochronę nie tylko w kraju, ale także na terytorium większość państw europejskich. Nie jest honorowana między innymi na terytorium Albanii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Turcji. Kierowcy wjeżdżający na terytorium państw, które nie honorują polskiego OC muszą przy sobie posiadać dokument zwany Zieloną Kartą. Bardzo często Zielona Karta dodawana jest bezpłatnie do polisy OC. Osoby, które chcą naprawić auto z polisy OC, mogą otrzymać odszkodowanie w formie kosztorysowej lub bezgotówkowej.

Polisę OC i AC możesz kupić w banku

Przydatne informacje o ubezpieczeniu Autocasco

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, kierowcy mogą, ale nie muszą go kupować. Są jednak sytuacje, w których właściciel auta może żałować, że nie zdecydował się na kupienie polisy AC. Ubezpieczenie Autocasco dostępne jest nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, ale także o ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które działają na terenie Polski z reguły nie chcą sprzedawać polis AC właścicielom samochodów, które mają więcej niż 15 lat. Zakres ochrony polisy AC można dopasować do własnych potrzeb; z pewnością jest to jedna z zalet tego ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że dzisiaj istnieje możliwość dobrowolność udziału własnego. Kierowca, który zdecyduje się zapłacić wyższą składkę w zamian za rezygnację z udziału własnego w razie wystąpienia szkody nie musiał żadnej jej części pokrywać z własnych pieniędzy. Udział własny ubezpieczyciele stosują jednak w przypadku, gdy właściciel pojazdu jest bardzo młody.

Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.mbank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-samochodowe/oc-ac/

Podobne wpisy:

Wojciech

Radca prawny w niszowej firmie prawniczej z siedzibą w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie dotyczącym sportu, własności intelektualnej, mediów i technologii informatycznych. Reprezentuje sportowców, kluby i federacje oraz doradza w kwestiach regulacyjnych, w tym uznawania i egzekwowania nagród oraz zamrażania aktywów. Występuje jako doradca, współdoradca, ekspert oraz arbiter w licznych zagranicznych arbitrażach sportowych, dotyczących umów, dopingu oraz innych kwestii dyscyplinarnych i etycznych.

Dodaj komentarz