Jeśli właśnie planujesz zakup pojazdu, zapewne nie tylko przeglądasz oferty dostępnych samochodów, lecz również interesujesz się kwestiami wszystkich dodatkowych opłat, jakie trzeba będzie ponieść. Przy zakupie pojazdu obowiązkowo trzeba na przykład wykupić ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Wiele osób mogło się już spotkać z tym rodzajem polisy, ponieważ mamy z nią do czynienia w niektórych zawodach. Na przykład OC musi wykupić firma zajmująca się księgowością – na wypadek popełnienia jakichś błędów w rozliczeniach swoich klientów. Przy zakupie pojazdu mamy do czynienia z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Tego rodzaju ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne, przy czym OC jest obowiązkowe. Przeczytaj nasz krótki artykuł i dowiedz się o nim więcej!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – co należy o nim wiedzieć?

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia

Nie można nie wykupić OC – każdy jest do tego zobligowany, jeśli dokonuje zakupu pojazdu. Oczywiście, OC działa też przez określoną ilość czasu, dlatego ci, którzy już od dawna mają własny wóz również muszą co jakiś czas wykupywać kolejną polisę. Do dobrowolnych ubezpieczeń należy chroniące auto kierowcy AC, Assistance, które przydaje się na przykład w podróży oraz NNW, dzięki któremu jest chroniony sam kierowca i jego pasażerowie. Jeśli zaś chodzi o OC, jest to ubezpieczenie które gwarantuje wypłatę należności tej osobie, która ucierpiała w kontakcie z ubezpieczonym. Jeśli na przykład doszło do jakiejś stłuczki i to ubezpieczony do niej doprowadził, nie musi on sam płacić za wyrządzone szkody – ich naprawę pokryje firma ubezpieczeniowa. To wielki komfort psychiczny dla obu stron – zarówno dla tych, którzy mogą ucierpieć, jak i dla samego kierowcy. Z kolei firmy ubezpieczeniowe zarabiają ciągle na opłacaniu składek.

Jak znaleźć dobre OC?

By znaleźć możliwie jak najlepsze OC komunikacyjne, warto nieco się rozejrzeć w przestrzeni internetowej. Sprawdzajmy rankingi, czytajmy opinie i używajmy kalkulatorów ubezpieczeniowych online, żeby sprawdzić jaką indywidualną ofertę przygotowała dla nas konkretna firma ubezpieczeniowa. W tej chwili taką polisę można nawet wykupić online!

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz