Nauka znacznie wydłużyła ludzkie życie, czyniąc choroby dotychczas nieuleczalne – przewlekłymi. Te jednak nadal wymagają leczenia, a podawanie medykamentów w warunkach szpitalnych nie wpływa pozytywnie na psychikę chorych. Zwłaszcza w przypadkach, gdy chorują najmłodsi.

Wiele badań naukowych podkreśla, jak istotny jest wpływ dobrego nastawienia oraz stanu psychicznego na efekty długotrwałych kuracji. W przypadku dzieci jest to szczególnie istotne, bo najmłodsi szybciej się nudzą, odczuwają frustrację i trudniej im poradzić sobie z emocjami. Z tego powodu w ramach programu Nauka Ratuje Życie powstają edukacyjne sale do podań leków.

Sale dla dzieci z MIZS

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów dotyka dzieci od kilkulatków do nastolatków (zwykle do 16 roku życia); częściej chorują dziewczynki aniżeli chłopcy. Lekarze nadal nie znają przyczyn powstawania choroby, choć za czynniki zwiększające ryzyko zachorowania uważa się uwarunkowania genetyczne czy stres. Choroba jest nie tylko nieprzyjemna pod względem objawów, ale również groźna w powikłaniach. Z tego powodu wymaga często leczenia i rehabilitacji zajmujących długie godziny. Z myślą o dzieciach chorujących na MIZS powstały sale edukacyjne, które mają zachęcać je do spędzenia czasu na nauce poprzez zabawę.

Otwórz się na wiedzę

Sale edukacyjne do podań leków to miejsce, w którym przymusowa terapia łączy się z zaspokajaniem naturalnej, dziecięcej ciekawości. Dzięki zaangażowaniu firmy Roche oraz Centrum Nauki Kopernik, dzieci mają do dyspozycji sale, w których mogą dowiedzieć się, jaką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa nauka, a zwłaszcza – medycyna. Docelowo w salach, prócz stałych ekspozycji, mają być dostępne również warsztaty czy specjalne zeszyty ćwiczeń, dzięki którym czas leczenia staje się o wiele ciekawszy i obfitujący w pozytywne doświadczenia. Obecnie powstały cztery takie sale w Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Projekt na dalszych etapach kierowany jest również do osób dorosłych chorujących na stwardnienie rozsiane.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz