Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego?

Każdy z kierowców i właścicieli pojazdów zmechanizowanych musi posiadać ubezpieczenie samochodu. Niekiedy niektórzy kierowcy decydują się też na dodatkowe ubezpieczenie AC. Każdy jednak zastanawia się, co wpływa na wysokość składki, którą muszą zapłacić.

Zniżki i właściwości pojazdu

Jednakowo na wysokość OC i AC wpływ ma ilość zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę. Sposób jej naliczania jest znacznie bardziej skomplikowany. Istnieje wiele czynników, które będą dla ubezpieczyciela równie ważne, co historia ubezpieczenia kierowcy. Oczywiście dotyczy to niestety tylko tych kierowców, którzy mieli czas, aby zgromadzić zniżki. Dlatego najdrożej za polisę zapłacą młodzi kierowcy, którzy prawo jazdy mają od niedawna. Wpływ na wysokość składki mają te oczywiście właściwości naszego samochodu. Towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględni przede wszystkim pojemność silnika. Zależność jest prosta: przy większej pojemności samochód może osiągnąć większą prędkość, a co za tym idzie, wzrasta ryzyko wypadku. Ważne jest też to jakiej marki jest pojazd, a także, w jaki sposób będzie użytkowany. Ważna jest też wartość ubezpieczanego samochodu. Droższe pojazdy, będą bowiem kosztowniejsze przy ubezpieczeniu.

Dane właściciela

Podczas wyliczania wysokości składki bierze się też pod uwagę dane właściciela pojazdu. Jak wspomnieliśmy, znaczenie ma tutaj wiek kierowcy, a także miejsce zamieszkania. Kierowcy z mniejszych miast są mniej narażeni na zaistnienie sytuacji wypadku samochodowego. Wynika to po prostu z częstotliwości ruchu. W niektórych przypadkach znaczenie będzie miało też to, jaki jest stan cywilny posiadacza samochodu i czy posiada dzieci. Ubezpieczyciel wychodzi bowiem z założenia, że kierowcy mający rodzinę, która często z nimi podróżuje, będą jeździć ostrożniej niż kawalerowi. W przypadku AC duże znaczenie ma też zakres ochrony, jaki wybierzemy. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam pakiety podstawowe oraz rozszerzone. Te drugie zapewniają nam większą ochronę, ale musimy się tu też liczyć z większą składką.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz