Wśród bardzo stylowych męskich nakryć głowy prym wiodą kapelusze. Niegdyś były niemal obowiązkowym akcesorium, później mężczyźni nosili je sporadycznie. Dzisiaj to nakrycie głowy znów powraca do łask. Ta część męskiej garderoby daje wiele możliwości stylizacji. Jaki model kapelusza można wybrać?

Fedora

Klasyczny, mający bardzo formalny charakter. Ten model jest niezwykle popularny wśród współczesnych mężczyzn. Mimo że niegdyś był zastrzeżony jedynie do formalnych stylizacji, dzisiaj jest dodatkiem także do stylu casual. Ma stosunkowo szerokie i nieusztywnione rondo, co pozwala je wyprofilować niemal w dowolny sposób. Cechą, która wyróżnia kapelusz typu fedora spośród innych fasonów kapeluszy jest znajdujące się w główce wgłębienie.

Homburg

Nazwę tego kapelusza zaczerpnięto od położonego na terenie Niemiec miasta Bad Homburg. Za sprawą króla Edwarda VII trafił do Anglii na początku XX wieku. Był wówczas używany, jako nakrycie głowy na co dzień. Dzisiaj jest uważany za formalny rodzaj kapelusza. Nawiązuje do fedory, jego rondo jest bardziej jednak sztywne. Krawędź ronda jest też bardziej skierowana ku górze. W odróżnieniu od fedory najbardziej sprawdza się w stylizacjach formalnych, w casualowych niekoniecznie.

Trilby

Jest także krewnym Fedory. Od klasycznej Fedory różni się jednak bardziej zakrzywionym i zdecydowanie bardziej odwiniętym tyłem. Podobnie, jak poprzednicy, czyli kapelusze Fedora i Homburg zyskał popularność na początku XX wieku. Pasuje do stylizacji smart casual, czyli eleganckich, ale mniej formalnych.

Panama

Wielu nazywa go Fedorą na lato. Jest bardzo lekki. Najlepsze i najdroższe modele są splatane ręcznie w Ekwadorze z bardzo cienkich włókien palmy jipi japa. O cenie decyduje także sposób splatania i ilość włókien, których użyto na jeden cal kapelusza. Panama najwyższej jakości nawet po wielokrotnym kształtowaniu nie zmienia swojego pierwotnego kształtu, zawsze powraca do wyglądu, jaki miał zanim go zwinęliśmy. Panama to doskonały wybór do letnich stylizacji, casualowych stylizacji.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.

Dodaj komentarz