Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek posiadania aktualnej polisy OC. Warto podkreślić, że jest jedyne narzędzie ubezpieczeniowe, którego brak może skutkować karą nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.


Ubezpieczenia OC dotyczą wszystkich samochodów, bez względu na to, czy są one użytkowane, czy też – z różnych przyczyn – znajdują się w garażu lub warsztacie samochodowym.

Czym różni się OC od AC?

Więcej na https://www.mtu24.pl/direct/forms/calculation/newKom/CalculationRegisterS1.seam

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC? Jak wiadomo, są to produkty ubezpieczeniowe, które zapewniają parasol ochronny w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń drogowych, których sprawcą jest osoba kierująca ubezpieczonym pojazdem. Zasadniczą różnicą jest to, że ubezpieczenia OC zapewniają likwidację szkód komunikacyjnych uczestnikom zdarzenia, którzy zostali poszkodowani w wyniku kolizji, stłuczki lub wypadku, nie obejmują one jednak pojazdu, który spowodował zdarzenie. Ubezpieczenie AC chroni także samochód sprawcy, rozszerzając w swoisty sposób wspomniany parasol ochronny.

Dlaczego więc ubezpieczenia OC są obowiązkowe, natomiast AC dobrowolne?

Odpowiedź jest prosta – w przypadku zdarzenia, w którym poszkodowane zostały osoby trzecie, konieczne jest pokrycie kosztów związanych z szeroko rozumianymi szkodami komunikacyjnymi. W przypadku niegroźnej stłuczki są to nieznaczne wgniecenia lub zarysowania karoserii, nie mniej jednak w sytuacji, gdy rzecz dotyczy wypadku drogowego, w którym zostały poszkodowane także osoby znajdujące się w samochodzie, a sam pojazd nadaje się wyłącznie do kasacji, likwidacja szkód, łącznie z odszkodowaniem dla poszkodowanych lub ich rodzin może okazać się dla sprawcy barierą nie do pokonania – posiadając ubezpieczenie OC, koszty związane z likwidacją szkód pokrywa ubezpieczyciel.

Chcąc poznać przypuszczalną wysokość opłaty, jaką należy uiścić z tytułu polisy OC, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator OC – rozwiązanie dostępne w postaci funkcjonalnej aplikacji, nota bene prostej w użyciu. Niezbędne informacje dotyczące składki pojawiają się praktycznie natychmiast po wprowadzeniu wymaganych danych oraz kliknięciu „oblicz OC”.
Alternatywnym rozwiązaniem jest równie funkcjonalny kalkulator OC/AC.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz