Atopowe zapalenie skóry to jedna z tych chorób, na które współczesna medycyna nie wynalazła skutecznego lekarstwa. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie bezradni wobec tej choroby. Stosując odpowiednie środki, dietę czy właściwy krem na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę. Możemy znacząco zredukować objawy schorzenia.

Atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej u noworodków lub dużo później u dzieci między szóstym a siódmym rokiem życia. Warto podkreślić, że nie jest to choroba zakaźna, jak nie zakaźna jest każda alergia czy też na przykład łuszczyca. Nie wymaga stosowania żadnych nadzwyczajnych środków ostrożności czy to w domu, czy w żłobku lub przedszkolu. Szacuje się, że na AZS, bo tak określa się Atopowe Zapalenie Skóry, choruje nawet do dwudziestu procent ludzi na całym świecie.

Więcej na

Nie istnieje pełne naukowe wyjaśnienie, skąd bierze się atopowe zapalenie skóry

Niektórzy lekarze podejrzewają skłonność do dziedziczenia schorzenia, choć istnieje też teoria, że AZS wzmacnia nadmierna higiena, a dokładnie wysuszanie skóry powszechnie dostępnymi środkami czyszczącymi. Za wywoływania choroby odpowiada też astma oraz fakt, że dziecko rodzi się z dużą wagą urodzeniową.

Po stwierdzenie, że dziecko cierpi na AZS, przede wszystkim musimy zrezygnować z wełnianych rzeczy, gdyż te bardzo często ranią skórę

Musimy też znacznie bardziej przestrzegać czystości i higieny otoczenia. Brud i kurz podrażniają skórę, a dodatkowo mogą powodować infekcje. Niekorzystnie przy AZS działają też pomieszczenia wyposażone w klimatyzacje oraz baseny z chlorowaną wodą. Kolejnym krokiem powinno być wyposażenie naszej łazienki w preparaty do kąpieli, które pozbawione zostały wszelkich nienaturalnych składników i utrwalaczy. Stosunkowo optymalne są emolienty, czyli kosmetyki naturalne, które mają za zadanie nawilżać i natłuszczać skórę. Mają one tę zaletę, że dodatkowo odbudowują naturalną barierę ochronną skóry, dzięki czemu nie traci ona wody i nie ulega tak łatwo uszkodzeniom mechanicznym.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz