Wbrew powszechnemu mniemaniu każdy kierowca ma pewien wpływ na to, w jakiej wysokości płacić będzie składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Aby jednak móc zareagować i przeprowadzić niezbędne zmiany, najpierw oblicz składkę OC samodzielnie, aby poznać czynniki, które wpływają na wysokość twojej składki.

[Dane osobowe]

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że na wysokość OC wpływają wszelkie nasze indywidualne dane. Ważna jest zwłaszcza data urodzenia i uzyskania prawa jazdy. Im jesteśmy młodsi, tym wyższą składkę będziemy zmuszeni niestety zapłacić. Na naszą niekorzyść wpływa też czas jak mamy prawo jazdy. Im jest on krótszy, tym większym zagrożeniem jesteśmy wedle towarzystwa ubezpieczeniowego na drodze. Niestety w zakresie tych zmiennych nie mamy tu żadnego wpływu. Jednak są dane osobowe, które możemy zmienić, a zmiana ta wpłynie na wysokość naszej składki. Chodzi mianowicie o miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie jest duży ruch, to składka będzie wyższa. Kiedy zamieszkujemy małe miasteczko lub wieś – niższa. Wynika to ze statystyk. Tam, gdzie ruch jest bardziej natężony, tam ryzyko wypadku jest dużo wyższe.

[Dane samochodu]

Duży wpływ na wysokość naszej składki, mają parametry naszego wozu. Najwięcej zapłacimy za wozy szybkie i sportowe. Najmniej za pojazdy, które są uznawane za rodzinne. Dlatego, jeśli chcemy nieco obniżyć naszą składkę, to raczej wybierzmy Fiata lub Skodę zamiast BMW czy Porsche. Ubezpieczyciel wychodzi bowiem z założenia, że jeśli dany samochód może rozwinąć poważną prędkość, to jest szansa, że będziemy z tego korzystać. Dodatkowo wozy sportowe są wręcz przeznaczone do szybkiej i brawurowej jazdy. Jeśli połączymy to z liczbą wypadków, gdzie główną przyczyną była szybkość, to szybko zrozumiemy, czemu właśnie te osoby płacą najwyższą składkę. Ważny jest też wiek pojazdu oraz jego stan techniczny. Im jest on starszy i bardziej narażony na awarię, tym większe ryzyko, że będzie to przyczyną wypadku, a tym samym strat u ubezpieczyciela. Samochody takie będą nas zatem kosztowały, nieco drożej.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz