Opony to kluczowy element bezpieczeństwa na drodze, dlatego istotne jest regularne sprawdzanie zużycia bieżnika

Martwisz się o opony w swoim samochodzie? Zastanawia Cię kwestia ich stanu i zużycia? Wiedza o tym, kiedy należy wymienić opony, jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa i wydajności pojazdu. Wiele informacji dostępnych w tym temacie online może być jednak myląca. Dobra wiadomość jest taka, że zauważenie zużycia opon i ustalenie terminu ich wymiany nie musi być wcale trudnym zadaniem. Z tego obszernego przewodnika dowiesz się, jakie są objawy zużycia opon, jak kontrolować ich stan oraz jak upewnić się, że wymieniasz je w odpowiednim czasie. Zapewniamy, że po zakończeniu lektury będziesz już ekspertem w zakresie pielęgnacji opon.

Co to jest zużycie opony?

Zużycie opony oznacza, że bieżnik uległ starciu do tego stopnia, że nie zapewnia już niezbędnej trakcji i wytrzymałości. Zużycie opon to nie tylko ilość kilometrów przejechanych na oponach. To także kwestia warunków i sposobu jazdy. Zużycie opon to naturalny proces, który zachodzi podczas jazdy samochodem po drodze. Proces ten zachodzi na wszystkich rodzajach opon, w różnych typach pojazdów i w różnych warunkach jazdy. Istnieją jednak sposoby, aby rozpoznać, kiedy opony wymagają wymiany z powodu zużycia.

Rodzaje zużycia opon

 • Początkowe zużycie bieżnika – Jest to pierwszy etap zużycia opon, który następuje po jeździe na nowych oponach i zakończeniu procesu „docierania”. Ten etap zużycia opony jest niezauważalny, ale można go zdiagnozować za pomocą miernika głębokości bieżnika.
 • Zużycie wzorcowe – Jest to drugi etap zużycia opony, w którym rzeźba bieżnika opony jest wyraźnie zużyta. Bieżnik opony jest wtedy zużyty do 25% pierwotnej głębokości. Gdy bieżnik jest zużyty do tego stopnia, opony uznaje się za prawnie „zużyte”. W tym momencie zaleca się jak najszybszą wymianę opon, aby uniknąć wypadków i niebezpiecznych kolizji.
 • Nierównomierne zużycie opon – Jest to trzeci etap zużycia opon, w którym jedna część opony jest zużyta bardziej niż reszta. To właśnie wtedy można zauważyć nierównomierny wzór zużycia opon. Nierównomierne zużycie może powodować problem z prowadzeniem auta, hałas, a nawet niebezpieczne wibracje pojazdu.

Oznaki zużycia opon i kiedy należy je wymienić

Najlepszym sposobem, aby stwierdzić, kiedy należy wymienić opony, jest uważne obserwowanie ich stanu. Oto najczęstsze oznaki zużycia opon, które wskazują, że najwyższy czas za zakup nowych:

 • Nadmierne zużycie bieżnika – Jeśli grubość bieżnika osiąga 3mm dla ogumienia letniego i 4mm w przypadku opon zimowych, należy je jak najszybciej wymienić. Jazda na zużytych oponach jest nie tylko niebezpieczna, ale również nielegalna – minimalna dopuszczalna grubość bieżnika, na którym można jeździć bez ryzyka mandatu to 1,6 mm w przypadku aut osobowych.
 • Nierównomierne zużycie – Jeśli zauważysz, że jedna część opony jest bardziej zużyta niż reszta, czas wymienić oponę.
 • Pęknięcia – Jeśli zauważysz, że w Twojej oponie są drobne pęknięcia, czas ją wymienić. Pęknięcia w oponach są oznaką zbyt niskiego ciśnienia lub przeciążenia. Pęknięcia mogą być również skutkiem niewłaściwej naprawy opony.
 • Uszkodzenie ściany bocznej – Jeśli w ścianie bocznej opony są dziury lub widoczne są wybrzuszenia, niezwłocznie należy wymienić oponę na nową. Dziury w ścianie bocznej oznaczają, że wytrzymałość opony została zmniejszona.
 • Wahające się ciśnienie powietrza – jeśli zauważysz, że ciśnienie w oponie rośnie i maleje, udaj się do warsztatu. Wahania ciśnienia również są wskaźnikiem zużycia opony.

Jak sprawdzać opony

Zanim zdecydujesz się na wymianę opon, możesz zrobić kilka rzeczy w domu, aby określić, ich stopień zużycia. Oto kilka prostych kroków, które pozwolą sprawdzić opony i określić ich stan:

 • Głębokość bieżnika opony – można ją sprawdzić za pomocą przyrządu zwanego miernikiem głębokości bieżnika. Jest to prosty narzędzie, które ma zazwyczaj skalę od 1 do 10 milimetrów, a jego głównym zadaniem jest pomiar głębokości bieżnika opony. Urządzenie wkłada się do bieżnika opony, a po wyjęciu miernik wskazuje głębokość bieżnika w milimetrach. Głębokość bieżnika powinna być mierzona we wszystkich czterech kątach opony.
 • Ciśnienie w oponach – ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy oraz dla żucia. Zbyt niskie ciśnienie w oponach może powodować nierównomierne zużycie bieżnika, co w konsekwencji może prowadzić do gorszej przyczepności, a tym samym do obniżenia bezpieczeństwa jazdy. Ponadto, ciśnienie w oponach ma wpływ na zużycie paliwa, dlatego też należy regularnie sprawdzać jego poziom, aby zapewnić optymalną wydajność.
 • Stan opony – Należy obejrzeć całą gumę na oponie i sprawdzić, czy nie ma żadnych zużytych miejsc. Należy również sprawdzić, czy nie ma wybrzuszeń lub innych nietypowych odkształceń.

Porady dotyczące pielęgnacji i konserwacji opon

 • Najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności opon jest utrzymywanie w nich właściwego ciśnienia. Właściwe ciśnienie w oponach nie tylko przedłuża ich żywotność nawet o 30%, ale także zwiększa oszczędność paliwa.
 • Należy unikać jazdy na oponach z zaniżonym ciśnieniem, ponieważ powoduje to nadmierne zużycie opon i może prowadzić do ich uszkodzenia. Jeśli opony nie są odpowiednio napompowane, auto będzie się źle prowadziło.
 • Unikaj jazdy na oponach z nadmiernym ciśnieniem, ponieważ to również powoduje nadmierne zużycie i może prowadzić do awarii opony. Jeśli opony są zbyt napompowane, będą się szybciej zużywać, ponieważ ciśnienie w oponie jest wyższe niż to, do którego została zaprojektowana.
 •  Unikaj przeciążania opon. Opony są zaprojektowane do przenoszenia określonego ciężaru. Jeśli jeździsz ze zbyt dużym ciężarem, może to spowodować zbyt duży nacisk na opony, co spowoduje ich szybsze zużycie. – Unikaj jazdy na oponach, których bieżnik jest cieńszy niż 1,6mm. Jazda na oponach z nadmiernie zużytym bieżnikiem może być niebezpieczna, ponieważ może powodować problemy z kontrolą na autem, hałas i wibracje.

Kiedy należy wymienić opony

Skoro już wiesz, co to jest zużycie opon i znasz jego oznaki, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy jak najszybciej wymienić opony. Oto kilka znaków, które wskazują, że czas wymienić opony:

 • Gdy Twoje opony mają więcej niż 6 lat. Żywotność opon wynosi zazwyczaj 10 lat, ale opony osiągną swój maksymalny okres eksploatacji szybciej, jeśli będziesz jeździć na nich w ekstremalnych warunkach. Jazda z zalecanym ciśnieniem w oponach, utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach i jazda z mniejszą prędkością mogą pomóc przedłużyć żywotność opon.
 • Gdy natrafisz na wskaźniki zużycia bieżnika. Wskaźniki zużycia bieżnika to małe paski, które przebiegają przez rowki w oponach.
 • Gdy zauważysz nierównomierne zużycie opon. Nierównomierne zużycie opon może prowadzić do zmniejszenia przyczepności, zwiększenia zużycia paliwa i wzrostu poziomu hałasu, a także zwiększonego ryzyka wypadku. Może również skutkować przegrzaniem opon i nieprawidłowym zachowaniem pojazdu na drodze.

Opony są jednym z najważniejszych elementów pojazdu. Są one również jednym z najczęściej ignorowanych elementów samochodu. Podczas gdy właściciele samochodów zwracają uwagę na wiele innych aspektów, takich jak wymiana oleju, bardzo niewiele osób regularnie sprawdza swoje opony pod kątem zużycia i uszkodzeń. Opony są elementem zużywającym się po upływie kilku lat, dlatego w pewnym momencie zawsze wymagają wymiany. Dlatego bardzo ważne jest, aby właściciele samochodów wiedzieli, jak sprawdzać opony pod kątem zużycia i uszkodzeń. Ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy wymienić opony, aby zapobiec potencjalnym wypadkom.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.