Co z inwestycjami alternatywnymi?

W krajach wysoko rozwiniętych inwestorzy przeznaczają na zakup dzieł sztuki w celach inwestycyjnych ok. 5% posiadanego kapitału. W Polsce rynek inwestycji alternatywnych dopiero się rozwija.

18% osób posiadających dochody przekraczające 20 tysięcy brutto już teraz lokuje pieniądze w sztuce, a 36% z tej grupy planuje zdywersyfikować w ten sposób swój portfel inwestycyjny.

Sam gust nie wystarczy

Eksperci są zgodni, co do jednego – warto w kwestii wyboru konkretnych dzieł sztuki zdać się na profesjonalistów i nie polegać wyłącznie na własnym guście. Jako przykład podać można twórczość Tadeusza Kantora. W latach 80. jego obrazki kupić można był za ok. 200 dolarów, dziś ich wartość osiąga ok. 300 tysięcy złotych. Mieszkanie dla młodych to rządowy program pomocy, mający na celu pomoc młodym ludziom w usamodzielnieniu się i znalezieniu własnego mieszkania. Jest on skierowany do rodzin, ale również osób niebędących w związkach – popularnie zwanych singlami. Jednym z kryteriów przyznawania wsparcia jest wiek – z programu mogą skorzystać osoby do 35 roku życia. Program obowiązywać miał w latach 2014-2018, a więc powoli zostaje on wygaszany. Mimo to można jeszcze starać się o ostatnią transzę dopłat z dostępnej puli środków. W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o programie „Mieszkanie dla Młodych”.

MdM ma się ku końcowi

Bez zmian pozostaną zasady składania wniosków o przyznanie dofinansowania do wkładu własnego. Nowelizacja wprowadzi natomiast odmrożenie środków do wypłat. Wnioski o dopłatę będzie można składać już od sierpnia. Zgodnie z założeniami programu Bank Gospodarstwa Krajowego może wypłacić 95% środków z puli przeznaczonej na dany rok. Pozostałe 5% środków pozostaje, jako rezerwa, która wykorzystana jest w momencie gdyby konieczne były dodatkowe opłaty z tytułu urodzenia drugiego i kolejnego dziecka przez beneficjentów programu. Zgodnie z powyższymi zasadami zablokowanie dofinansowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego nastąpiło już w styczniu 2017 roku. Jednocześnie do puli środków programu nie wracały pieniążki od osób, które wycofały się, bo np. nie mogły podpisać umowy kredytowej. Dzięki nowelizacji ustawy środki te zostaną ponownie udostępnione, a banki będą przyjmować wnioski o dofinansowanie do momentu ich wyczerpania.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz