Gdy zastanawiamy się nad sprzedażą dzieła sztuki musimy mieć świadomość tego, że kluczem do sukcesu będzie oszacowanie jego rzeczywistej wartości. Owszem, możemy próbować zrobić to samodzielnie. Musimy jednak liczyć się z tym, że nasza ocena może rozmijać się nie tylko ze stanem faktycznym, ale i z oczekiwaniami potencjalnych kupujących. Jeśli nie zależy nam na czasie, możemy cierpliwie czekać, aż znajdziemy osobę skłonną do zapłacenia nam wyznaczonej ceny. Takie podejście nie należy jednak do tych, które zasługują na szczególną uwagę.

Gdzie szukać pomocy?

Już od dawna wiadomo, że skorzystanie z pomocy lokalnego antykwariusza może, ale wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Dziś znacznie lepszą opcją jest poszukanie pomocy u osoby, dla której wycena dzieł sztuki jest nie hobby, ale zawodem. Osoba taka może pochwalić się odpowiednim wykształceniem, wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi. Wyceniając dzieło sztuki potwierdza przy tym swoją ocenę nazwiskiem i pieczęcią, nie jest więc anonimowym ekspertem, jakich wielu można spotkać w Internecie.

Rzeczoznawca dzieł sztuki, bo właśnie o nim mowa, może, ale wcale nie musi, mieszkać w tym samym mieście, co my. Dzięki nowoczesnym technologiom mamy szansę na skorzystanie z pomocy osób cieszących się w branży szczególnie dużym uznaniem. Co przy tym wcale nie najmniej istotne, z pomocy rzeczoznawcy możemy skorzystać bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak rzeczoznawca wycenia dzieła sztuki?

Jak przygotować się do wyceny dzieła sztuki

Wycena dzieł sztuki online (link) nie jest wcale rozwiązaniem nietypowym. Należy jednak liczyć się z tym, że należy przygotować się do niej dość starannie. W pierwszej kolejności trzeba zatem przygotować wysokiej jakości kolorową fotografię, na której można znaleźć podpis artysty lub inną informację, dzięki której artysta taki może zostać zidentyfikowany. Fotografia taka powinna dokumentować dzieło tak z przodu, jak i z tyłu. Konieczne jest też podanie tytułu i daty dzieła, a także jego rozmiaru, a także daty własności wraz z miejscem, w którym dzieło to znajdowało się wcześniej.

Podobne wpisy:

Wojciech

Radca prawny w niszowej firmie prawniczej z siedzibą w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie dotyczącym sportu, własności intelektualnej, mediów i technologii informatycznych. Reprezentuje sportowców, kluby i federacje oraz doradza w kwestiach regulacyjnych, w tym uznawania i egzekwowania nagród oraz zamrażania aktywów. Występuje jako doradca, współdoradca, ekspert oraz arbiter w licznych zagranicznych arbitrażach sportowych, dotyczących umów, dopingu oraz innych kwestii dyscyplinarnych i etycznych.

Dodaj komentarz