Obuwie sportowe w codziennym życiu

 

Wiele osób posiada w swoim domu obrazy i inne dzieła sztuki, o których rodzinne legendy mówią jako o rozwiązaniach wartościowych. Niestety, jeśli nie jesteśmy znawcami tematu, zwykle mamy poważny problem z oszacowaniem, jaka jest ich rzeczywista wartość. Naturalnie, wcale nie musimy jej znać, jeśli jednak dzieło sztuki jest wartościowe, możemy próbować na nim zarabiać. Jak zatem dokonać wyceny obrazów i innych dzieł sztuki?

Pomoc domu aukcyjnego i jej zalety

Wycena dzieł sztuki może odbywać się na wiele sposobów. Części osób wystarczy świadomość, że jakiś przedmiot w ich domu jest cenny, inne korzystają w tym kontekście z wprawnego oka lokalnego antykwariusza. Wyceny można też dokonywać za pośrednictwem Internetu, gdzie nie brakuje stron z poradami na ten temat. Niestety, wszystkie wspomniane metody mają poważne wady i trudno uznać je za wiarygodne.

Jeśli zatem zależy nam na tym, aby wycena obrazów i innych dzieł rzemiosł artystycznego była rzetelna, powinniśmy zainteresować się ofertą przygotowaną przez domy aukcyjne (zobacz tutaj). Owszem, wielu osobom kojarzą się one przede wszystkim z miejscami, w których dzieła sztuki kupuje się i sprzedaje, niemal każdy zajmuje się jednak również ich wyceną. Ta dokonywana jest przez specjalną komisję ocen, na którą składają się znawcy sztuki ponoszący odpowiedzialność za swoje szacunki.

Ile kosztuje wycena dzieł sztuki?

Wycena obrazów i innych dzieł sztuki ma swój koszt, ten zaś różni się w zależności od tego, z jakim domem aukcyjnym współpracujemy. Co do zasady jest ona bezpłatna wówczas, gdy nosimy się z zamiarem sprzedaży i mamy zamiar skorzystać z usług konkretnego domu aukcyjnego. Koszt nie jest też duży, jeśli poradzą sobie z nią pracownicy domu. Jeśli konieczne jest zasięgnięcie opinii eksperta z zewnątrz, cena automatycznie rośnie, w każdej sytuacji jednak osoba zainteresowana jej dokonaniem jest informowana z wyprzedzeniem o kwocie, jaką będzie musiała uiścić i o jej ewentualnych wahaniach. Warto pamiętać także o tym, że ocena może być dokonana także w formie pisemnej, co jest niezbędne choćby do celów ubezpieczeniowych. Także w tym wypadku domy aukcyjne zwykle przedstawiają nam cenniki.

Podobne wpisy:

Wojciech

Radca prawny w niszowej firmie prawniczej z siedzibą w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie dotyczącym sportu, własności intelektualnej, mediów i technologii informatycznych. Reprezentuje sportowców, kluby i federacje oraz doradza w kwestiach regulacyjnych, w tym uznawania i egzekwowania nagród oraz zamrażania aktywów. Występuje jako doradca, współdoradca, ekspert oraz arbiter w licznych zagranicznych arbitrażach sportowych, dotyczących umów, dopingu oraz innych kwestii dyscyplinarnych i etycznych.

Dodaj komentarz