Turnusy rehabilitacyjne PFRON - wiedza w pigułceOsoby, którym zależy na podratowaniu zdrowia, coraz częściej interesują się turnusami rehabilitacyjnymi. Turnusy rehabilitacyjne PFRON są często promowane jako te, które mogą przynieść zaskakująco korzystne rezultaty, na uwagę zasługuje przy tym to, że udając się na nie można liczyć na wsparcie finansowe. Co zatem warto wiedzieć na ich temat?

Na czym polega turnus rehabilitacyjny?

Gdybyśmy chcieli stworzyć czytelną definicję turnusu rehabilitacyjnego, musielibyśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, że mamy w jego przypadku do czynienia z aktywną rehabilitacją, która zawsze występuje w połączeniu z elementami wypoczynku. W praktyce oznacza to, że decydując się na taki turnus nie będziemy mogli ograniczać się do cieszenia się słońcem i wolnym czasem. Nasi opiekunowie będą dążyć do tego, aby poprawić naszą sprawność, a my będziemy musieli stosować się do ich zaleceń.

Co z płatnościami?

Jeśli chcemy uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym, możemy skorzystać z jednej z dwóch opcji. Pierwszą jest wyjazd pokryty ze zgromadzonych przez nas środków własnych, drugą zaś – skorzystanie z dofinansowania udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych znany też jako PFRON.

Dofinansowanie jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, mogą więc korzystać z niego wszystkie te osoby, których niepełnosprawność potwierdzono poprzez wydanie specjalnego orzeczenia. Co ważne, sama osoba niepełnosprawna również nie zawsze może liczyć na dofinansowanie. Tu wymogiem staje się skierowanie jej na turnus na wniosek lekarza, warto mieć też na uwadze to, że w roku, w którym osoba taka składa wniosek o dofinansowanie wyjazdu, nie może korzystać z innej formy wsparcia oferowanej przez PFRON. Pewne znaczenie ma też to, gdzie odbywa się turnus. Najczęściej są to ośrodki wpisane do specjalnego rejestru prowadzonego przez wojewodę, jeśli zaś mamy do czynienia z turnusem niestacjonarnym – organizator musi legitymować się wpisem do rejestru organizatorów turnusu. Skorzystanie z dofinansowania jest też równoznaczne ze zgodą na aktywność przewidzianą podczas trwania turnusu.

Zobacz również: https://wojnar.pl/turnusy-rehabilitacyjne/

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz