Archipelag Arktyczny

Kraina ta jest bardzo surowa, zamieszkała jedynie przez nielicznych Eskimosów, karibu i białe niedźwiedzie.

Śmiało można go więc nazwać prawdziwym krańcem Ziemi.

Położenie, budowa geologiczna i wyspy należące do archipelagu

Archipelag Arktyczny położony jest w północnej Kanadzie. Jego powierzchnia wynosi 1,3 miliona kilometrów kwadratowych. Ze względu na budowę geologiczną jest częścią tarczy laurentyńskiej. Został zbudowany z metamorficznych i magmowych skał prekambryjskich. Na Archipelagu Arktycznym znajduje się północny biegun magnetyczny. Archipelag złożony jest z kilku tysięcy wysp. Największa z nich to Ziemia Baffina. Od Grenlandii jest ona oddzielona Cieśniną Davisa i Morzem Baffina. Na zachód od niej leżą wyspy: Księcia Walii, Somerset, Wiktorii, Banksa. Od kontynentu wyspy te oddziela system krętych i wąskich cieśnin. Southampton to najbardziej na południe wysunięta wyspa archipelagu. Wyspy w północnej części archipelagu noszą wspólną nazwę – Wyspy Królowej Elżbiety. Największe wśród nich to: Melville, Devon, Ellesmere.

Klimat Archipelagu Arktycznego

Archipelag położony jest w strefie klimatu polarnego. W ciągu całego roku panują na nim niskie temperatury; latem wynoszą około 0 stopni Celsjusza, zimą z reguły spadają poniżej minus 40 stopni Celsjusza. Klimat ten charakteryzuje się także bardzo małą ilością opadów. We wschodnich częściach wyspy Ellesmere, Ziemi Baffina i na wyspie Devon jest bardzo duża ilość lodowców. Granica wiecznych śniegów zaczyna się już na wysokości 100 metrów nad poziomem morza Lato jest bardzo krótkie. Odmarza więc tylko powierzchniowa warstwa śniegu. Pod nią grunt tworzy wieczną zmarzlinę. Przez większość część roku lodem skute są także wody otaczające archipelag.

Lodowe pustkowie

Na archipelagu żyje około 15 tysięcy osób. Większość z nich mieszka na Ziemi Baffina. Faunę archipelagu reprezentują: lis polarny, karibu, niedźwiedź polarny, wół piżmowy. Na wybrzeżach archipelagu żyją liczne gatunki ptaków. Roślinność reprezentuje uboga tundra.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz