Co warto wiedzieć na temat AZS u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS to najczęściej występująca choroba alergiczna wśród niemowląt. Według statystyk, AZS dotyka średnio co piąte dziecko od narodzin do ukończenia piątego roku życia.

Geneza choroby jest złożona i nie do końca znana, pewne jest wyłącznie to, że AZS to choroba dziedziczna, uwarunkowana genetycznie – jeśli rodzice cierpią na atopię istnieje 70% prawdopodobieństwa, że dziecko także będzie posiadało tę dolegliwość.

Przyczyny AZS u niemowląt

W przypadku dzieci genetycznie obciążonych chorobą, AZS może rozwijać się na skutek kontaktu z tzw. czynnikiem prowokującym, najczęściej są to alergeny pokarmowe i wziewne (jajka, mleko, czekolada, pszenica, odchody roztoczy, kurz, sierść zwierząt, pyłki kwiatów), infekcje, stres, substancje drażniące skórę (np. pot, kosmetyki, proszki do prania), a nawet niekorzystne czynniki klimatyczne i atmosferyczne. Pojawiają się także opinie, że AZS u niemowląt stanowi wynik nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego.

Objawy i leczenie AZS u niemowląt

Symptomy świadczące o występowaniu atopowego zapalenia skóry mogą być różne, warto jednak podkreślić, że istnieje wiele objawów, które są charakterystyczne dla okresu niemowlęcego oraz dziecięcego.
W fazie niemowlęcej zmiany pojawiają się przede wszystkim w obrębie głowy, na policzkach, na czole i pod włosami, a także na łokciach i kolanach. AZS u niemowląt ma najczęściej postać wysypki rumieniowej lub grudkowo-pęcherzykowej, niekiedy z wysiękiem.
Głównym symptomem AZS u niemowląt jest uciążliwy świąd, wymuszający drapanie, czego efektem może być zakażenie skóry. Swędzenie utrudnia także zasypianie, co automatycznie przekłada się na chroniczne zmęczenie i drażliwość malucha. Ponadto w ranki mogą wnikać bakterie, powodując dodatkowe stany zapalne.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się przede wszystkim wyraźnym zaczerwienieniem skóry, która dodatkowo staje się bardziej gorąca i pokryta pęcherzykami z charakterystycznym, przezroczysto-miodowym wysiękiem, które z czasem przekształcają się w strupki.
AZS u niemowląt wymaga stałej kontroli lekarskiej.

Leczenie atopowego zapalenia skóry powinno być dostosowane do zmian chorobowych, które występują w przypadku konkretnego malucha – jeśli jest to wyłącznie swędzenie, zazwyczaj wystarczają leki przeciwhistaminowe, nie mniej jednak jeśli pojawi się stan zapalny i zakażenie bakteryjne, często konieczne staje się podawanie antybiotyku. W przypadku ostrych zmian lekarz może zlecić dodatkowo miejscowe stosowanie sterydów. Więcej informacji i porad pomocnych przy AZS u niemowląt dostępnych jest tutaj.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz