Chropowata i podrażniona skóra na ciele

Chropowata skóra może pojawić się zarówno na twarzy, jak i ciele, szczególnie na dłoniach, stopach i nogach. Przeważnie świadczy o suchej skórze, niekiedy jednak może stanowić symptom rozwijającej się choroby dermatologicznej, np. atopowego zapalenia oraz łuszczycy. Odpowiednia pielęgnacja pozwala jednak na zminimalizowanie widocznych objawów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, skąd bierze się szorstka skóra i jak o nią zadbać.

Chropowata skóra twarzy i ciała – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną występowania suchej i chropowatej skóry jest obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Osłabienie płaszcza lipidowego następuje wskutek zmniejszonej aktywności gruczołów łojowych. To właśnie dlatego zaczynamy zauważać zmatowienie cery. Ponadto szorstka skóra na twarzy i ciele jest cienka i nieelastyczna. Często odczuwana jest także nadwrażliwość po zastosowaniu nieodpowiednich kosmetyków.

Chropowata skóra na szyi i innych częściach ciała może być także wynikiem występowania niedostatecznej ilości lipidów w warstwie rogowej. Głównymi przyczynami wystąpienia szorstkiej i pękającej skóry jest niewłaściwa pielęgnacja oraz nadmierna ekspozycja na działanie słońca, niskiej temperatury i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Do wysuszenia skóry prowadzą także naturalne procesy starzenia się organizmu.

Jakie choroby powodują pojawienie się szorstkiej skóry na ciele?

Niekiedy szorstka skóra na rękach i nogach bywa objawem dolegliwości somatycznych i dermatologicznych. W przypadku cukrzycy oraz chorób tarczycy pacjenci często skarżą się na suchą, łuszczącą się oraz swędzącą cerę. Diabetycy dodatkowo borykają się z trudno gojącymi się ranami.

Chropowata skóra na twarzy często bywa także objawem łojotokowego zapalenia skóry. Jeśli zmiany przybierają formę srebrzystobiałej łuski wtedy mamy do czynienia z łuszczycą. Szorstka skóra na dłoniach z kolei może oznaczać atopowe zapalenie skóry. Najczęściej jednak bywa objawem niewłaściwej pielęgnacji i zbyt częstego mycia rąk.

Jak zadbać o odwodnioną i chropowatą skórą ciała?

W przypadku występowania szorstkiej skóra na ramionach i szyi warto zrezygnować ze stosowania drażniących mydeł oraz długich i gorących kąpieli. Zarówno agresywne kosmetyki, jak i długotrwały kontakt z wodą dodatkowo wysuszają cerę. Należy unikać także stosowania peelingów mechanicznych oraz noszenia zbyt przylegających ubrań, a podrażniające dezodoranty zamienić na antyperspirant do skóry wrażliwej. Tarcie może bowiem nasilić uciążliwe objawy.

Szorstka skóra na udach najczęściej pojawia się w towarzystwie suchości także na innych obszarach ciała. W pierwszej kolejności należy zadbać o nawilżanie cery przy pomocy dedykowanych balsamów i kremów. Produkty z ceramidami pozwalają odbudować naturalną warstwę ochronną skóry. W codziennej pielęgnacji sprawdza się także gliceryna oraz kwas hialuronowy. Absorbują one wodę z otoczenia, pozwalając na skuteczne nawodnienie. W podobny sposób można zadbać o szorstką skórę na pośladkach i innych częściach ciała. Jeśli jednak objawy nie ustępują, mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. W przypadku suchej i pękającej skóry na dłoniach stosuj kosmetyki z wysoką zawartością mocznika, miodu oraz nagietka.

Jak radzić sobie z szorstką skórą twarzy?

Pielęgnacja szorstkiej skóry twarzy będzie zależeć od przyczyny. W przypadku atopowego zapalenia skóry warto sięgać po preparaty bogate w emolienty, które koją i łagodzą podrażnienia, jednocześnie zmniejszając rolę czynników zewnętrznych. Warto wybierać także kosmetyki z zawartością mocznika (w stężeniu od 5-10%), gliceryny oraz olejów mineralnych.

Substancje nawilżające możemy znaleźć się zarówno w kremach nawilżających, jak i w serum, żelu do mycia twarzy oraz tonikach. Ciekawym rozwiązaniem są hydrolaty na bazie melisy, ogórecznika oraz róży. Codzienne środki pielęgnacyjne często wzbogacane są o wyciąg z zielonej herbaty, nagietka, olej lniany oraz aloes. Warto przy tym podkreślić rolę diety oraz odpowiedniego nawodnienia. Skórę nawilżysz bowiem poprzez spożywanie odpowiednich witamin i picie wody.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.