Skóra jest połączeniem między światem zewnętrznym, a naszym organizmem, jest również narządem zmysłów, który chroni nas przed wpływem środowiska zewnętrznego, a jednocześnie łączy nas z nim. Szczególnie skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, dlatego wymaga ona szczególnej pielęgnacji.

Skóra jest nie tylko największym organem człowieka, spostrzega ona również dotyk, temperaturę i ból

Również pierwsze zmysłowe doświadczenia przeżywa człowiek przez skórę. Jeszcze gorzej jest, gdy niemowlę cierpi na choroby skóry. Skóra spełnia wiele funkcji życiowych. Służy do ochrony, wydalania, regulacji temperatury, percepcji zmysłowej i oddychania. Skóra niemowlęcia nie jest całkowicie rozwinięta i dlatego jest bardzo wrażliwa. Brak jest tkanki tłuszczowej pod skórą, gruczoły potowe nie regulują jeszcze temperatury ciała, gruczoły łojowe nie produkują żadnego tłuszczu oraz powstaje duża wrażliwość na zimno i ciepło niż u osoby dorosłej. Ze względu na te różnice skóra niemowlęcia wymaga specjalnej pielęgnacji. Przy wyborze odpowiedniego produktu produktu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów.

Ochrona delikatnej skóry niemowlaka

Produkty dla niemowląt powinny przede wszystkim zawierać jak najmniej składników, jak tylko możliwe

Być wolne od olejku mineralnego, eterycznych olejków, jak również konserwantów, barwników i perfum. Powinny być przetestowane dermatologicznie. Być specjalnie stworzone dla niemowląt – a więc szczególnie łagodne i równoważące. Wskazówka dla właściwej pielęgnacji: Kremy i maści nie należy nakładać zbyt grubo, W zimie stosować tłuste kremy na twarz i uszy, aby chronić dziecko przed zimnem, Nie stosować żadnych pudrów. Mogą on zostać wdychane. Do kąpieli jako dodatek można stosować np. olejek migdałowy, aby skóra nie była zbyt obciążona. Starać się przepuszczać jak najwięcej powietrza w obszar pieluszki. To zapobiega podrażnieniom skóry. Preferować stosowanie bawełny niż składniki syntetyczne, ponieważ jest ona lekka w pielęgnacji, przepuszcza powietrze oraz przyjazna dla skóry. Jedwab jest również optymalną pielęgnacją przy wrażliwej skórze.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz