Smak oryginalnej pizzy

O ile kiedyś produkt ten kojarzył się nam wyłącznie ze słonecznym Włoskim butem, to dziś możemy ją spotkać praktycznie wszędzie. Jak grzyby po deszczu rosną restauracje, w których króluje pizza. Kraków czy Warszawa, wszędzie spotkamy tego typu lokale. Jednak nie zawsze serwowana tam pizza smakuje tak samo.

Prawo do wyrabiania „prawdziwej” pizzy roszczą sobie oczywiście Włosi, a ściślej Neapolitańczycy. Tam bowiem narodziła się pierwsza wersja. Współcześnie znawcy mówią nawet kilkudziesięciu rodzajach pizzy. Można ją nawet przyrządzić wedle własnego, prywatnego przepisu. Jednak dobra pizza musi przede wszystkim mieć odpowiednie ciasto. To powinno być bowiem chrupiące oraz cienkie. Wtedy dopiero czujemy smak dodatków do pizzy.

Sama podstawa pizzy powinna być tworzona z ciasta drożdżowego. Tą z kolei smaruje się specjalnym sosem pomidorowym. Dopiero potem możemy zastosować ulubione dodatki. Te zależą głównie od regionu, w którym jest produkowana pizza. Szczególnie we Włoszech istnieją duże różnice w zależności od miejsca tworzenia tego dania. Jeśli przyjąć kraj ten za wzór, a Neapol za stolicę pizzy, to liczą się tylko trzy jej formuły. Marinara, gdzie w jej skład wchodzą pomidory, czosnek, oregano, oliwa z pierwszego tłoczenia. Margherita, w której użyte są pomidory, krojona mozzarella, bazylia, oliwa z pierwszego tłoczenia oraz nowocześniejsza jej wersja, czyli Margherita Extra. Tu wykorzystuje się pomidory, Mozzarella di Bufala Campana, bazylia i oliwa z pierwszego tłoczenia. Sam podkład powinien być co ważne wyrabiany ręcznie, bez jakiegokolwiek wykorzystania maszyn. Trzymając się włoskiego wzoru, placek nie może być grubszy niż trzy milimetry oraz szerszy niż trzydzieści pięć centymetrów. Pizzę wypieka się w piecu opalanym drewnem dębowym, w temperaturze 485 st. C, przez 60-90 sekund. Ideałem jest zastosowanie lokalnych pomidorów San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych i mozzarelli powstałej z mleka bawolego. Niestety nie w każdym sklepie i kuchni znajdziemy te składniki.

Dowiedz się więcej na https://www.pizzadominium.pl/

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz