light-147810_640Zanieczyszczanie środowiska poprzez ciągłą emisję szkodliwych substancji to poważny problem współczesnego świata, za który każdy z nas jest po trosze odpowiedzialny. Dotyczy to niemal każdej dziedziny codziennego życia: produkcja energii odbywa się nieustannie w domach, firmach, fabrykach, centrach handlowych, sklepach itd. Jak oszczędzać energię, aby ograniczyć szkodliwe skutki procesów produkcyjnych? Wbrew pozorom jest to bardzo proste: wystarczy każdego dnia stosować się do kilku zasad.


Pierwszą i podstawową z nich jest wyłączanie światła w tych pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy oraz wszystkich urządzeń, których nie używamy. W ten sposób możemy obniżyć swoje rachunki za prąd i jednocześnie chronić środowisko. Ważne jest, żeby faktycznie wyłączać sprzęty elektryczne, a nie tylko je usypiać – w tym drugim przypadku kilowaty wciąż są bowiem naliczane, choć w nieco mniejszym stopniu. Oszczędność prądu zapewnią nam również listwy zasilające z włącznikiem, które pozwalają odłączyć całe źródło energii za jednym razem.

Energooszczędne sprzęty AGD i RTV

Podczas zakupu sprzętu AGD czy RTV warto wybrać taki model, który ciągnie mniej prądu, dzięki czemu cena energii elektrycznej znacznie się zmniejszy – nawet o kilkadziesiąt złotych w skali roku. Ten sam efekt uzyskamy, kupując żarówki energooszczędne oraz świetlówki diodowe LED, które zużywają bardzo mało prądu.

Skrócenie długości używania sprzętów domowych

Oprócz tych podstawowych sposobów na oszczędzanie energii możemy zwrócić uwagę także na długość i sposób używania poszczególnych sprzętów domowych. Mniej za prąd zapłacimy, gotując w niewielkiej ilości wody i pod przykryciem, wyłączając piekarnik czy palnik na ostatnie 15 minut pieczenia (zachowa jeszcze przez ten czas swoją temperaturę), prasując więcej ubrań za jednym razem, otwierając drzwi do piekarnika i lodówki na krótko, ustawiając lodówkę w chłodniejszym, nienasłonecznionym miejscu, wyłączając ogrzewanie na czas wietrzenia mieszkania, przykręcając na noc kaloryfery, gotując w nowoczesnych garnkach, które posiadają specjalne dno, pozwalające zaoszczędzić gaz lub prąd.
Oszczędzaj energię również w czasie wolnym – może zamiast siedzenia przed ekranem komputera czy telewizora warto pójść na spacer? To chyba najprostszy sposób na oszczędzanie prądu i poprawę naszego zdrowia oraz kondycji.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz