Co warto wiedzieć o ogniwach fotowoltaicznych?Energia słoneczna może zostać zamieniona na energię elektryczną. Do tego celu służą ogniwa fotowoltaiczne. Są one zbudowane z płytki krzemowej. Proces zamiany energii, która pochodzi z promieniowania słonecznego w energię elektryczną został nazwany konwersją fotowoltaiczną. Energia, którą pozyskują ogniwa fotowoltaiczne zaliczana jest do najbardziej ekologicznych. Jej konwersja nie pociąga za sobą zanieczyszczenia środowiska naturalnego, nie tworzą się także gazy cieplarniane, ani też żadne odpady, które muszą zostać zutylizowane.

Zdecydowana większość ogniw fotowoltaicznych jest zbudowana na bazie najczęściej występującego na Ziemi pierwiastka, czyli krzemu. Przemysł fotowoltaiczny rozwija się jednak bardzo intensywnie, być może już wkrótce zamiast krzemu uda się zastąpić krzem tańszym i bardziej wydajnym materiałem.

Zastosowanie energii

Zastosowanie energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych jest bardzo uniwersalne. Można ją wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń w domu, które są zasilane prądem, można ją spożytkować do podgrzewania wody. Do tego urządzenia te są bezobsługowe, a ich trwałość obliczana jest średnio na dwadzieścia pięć, do nawet trzydziestu lat. Jedyną niedogodnością jest konieczność montowania paneli fotowoltaicznych od strony południowej. Obecnie nie ma jednak konieczności montowania ich jedynie na dachach budynków. Można je montować także na specjalnych stelażach w pewnej odległości od budynku.

Koszty założenia paneli

Koszt założenie paneli fotowoltaicznych nie jest mały. Osoby zainteresowane ich montażem mogą jednak uzyskać dotacje. Dzięki temu nakłady poniesione na montaż instalacji fotowoltaicznych zwracają się po około sześciu latach. Po tym czasie energia elektryczna nie będzie nas nic kosztować. Przy rosnących cenach energii elektrycznej jest to argument, który najbardziej przemawia za zamontowaniem paneli fotowoltaicznych. Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet. Przede wszystkim można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Pamiętajmy, że energia pochodząca ze słońca jest czysta

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz