Nieprawidłowe pH jamy ustnej może mieć szkodliwy wpływ na stan uzębienia

Stan zdrowia naszych zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu, dlatego warto jest przyłożyć szczególną uwagę do codziennej higieny. Zdarza się, że pomimo naszych usilnych starań i codziennych zabiegów higienizacyjnych oraz regularnych wizyt u stomatologa, nasze uzębienie jest w złym stanie. Zmiany próchnicze pojawiają się, a my nie wiemy już co powinniśmy zrobić, aby wzmocnić nasze zęby. Bardzo często problem ten dotyka dzieci. Wszystkiemu może być winne nieprawidłowe pH jamy ustnej. W jaki sposób możemy wyrównać pH w naszych ustach? W jaki sposób wartość pH śliny wpływa na nasze szkliwo?

Ile powinno wynosić prawidłowe pH śliny?

Ślina produkowana jest przez ślinianki oraz niewielkie gruczoły zlokalizowane w błonie śluzowej. Fizjologiczne pH świeżej śliny posiada wartość około 6,6. Głównym zadaniem śliny jest nawilżanie jamy ustnej. Dzięki temu, że zawarte są w niej enzymy proces trawienia cukrów rozpoczyna się już w jamie ustnej. Ślina posiada właściwości przeciwbakteryjne. Płytka nazębna posiada odczyn kwasowy. W sytuacji kiedy pH śliny człowieka jest prawidłowe, neutralizuje ona płytkę nazębną chroniąc zęby przed próchnicą. Co się dzieje jeżeli wartość ta zostaje zaburzona?

Kwasowość w ustach a proces demineralizacji

Zdarza się, że odczyn śliny zostaje zaburzony i staje się kwasowy. W sytuacji kiedy wartość spadnie poniżej 5,5 mówimy o procesie demineralizacji szkliwa. Demineralizacja szkliwa polega na wypłukiwaniu ze szkliwa minerałów odpowiedzialnych za jego trwałość. Głównymi czynnikami wpływającymi na proces demineralizacji jest nasza dieta bogata w cukry proste. Proces ten na szczęście jest odwracalny. W takim przypadku mówimy o procesie remineralizacji. Proces ten zachodzi, gdy wartość pH w jamie ustnej powróci do obojętnego. Podczas tego procesu ze śliny wnikają do szkliwa jony wapnia, fosforanu oraz fluoru. Te ostatnie są niezbędne, ponieważ stanowią katalizator dla procesu wbudowywania utraconych minerałów.

Jak sprawdzić pH w jamie ustnej?

Na szczęście sami możemy sprawdzić wartość pH swojej śliny. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w specjalny tester. Posiada on postać tasiemki ze wskaźnikiem, którą nakładamy na zęby. Tasiemka przybiera odpowiedni kolor i po jego odczytaniu jesteśmy w stanie określić wartość pH.

Jak przywrócić prawidłowe pH w jamie ustnej?

Jeżeli zależy nam na posiadaniu zdrowych i silnych zębów powinniśmy zadbać o naszą dietę. Ograniczmy ilość spożywanych produktów, które posiadają kwaśne pH. Przykładem mogą być słodycze oraz słodzone napoje gazowane. Owoce, soki oraz wino również posiadają kwaśny odczyn. Co prawda możemy ograniczyć ich spożycie, ale całkowita eliminacja z diety może być bardzo trudna lub jeżeli mowa o owocach – nawet niewskazana. W takim przypadku starajmy się nie szczotkować zębów zaraz po spożyciu produktu o kwaśnym pH. Wstrzymajmy się 30-60min, bo właśnie tyle czasu potrzebuje nasz organizm, aby naturalnie powrócić do prawidłowego pH w ustach. Możemy również starać się spożywać produkty alkalizujące np. nabiał oraz produkty bogate w wapń, fosfor i fluor np. fasola, rukola, nasiona chia. Pomiędzy posiłkami możemy zastosować gumę do żucia, gdyż ona również przyczynia się do wyrównania poziomu pH. Wybierajmy pasty z zawartością fluoru a jamę ustną płuczmy bezalkoholowym, delikatnym płynem wzmacniającym szkliwo.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.