Ustalanie rodzaju cery przed lustrem

Każdy marzy o zdrowej cerze, pozbawionej jakiejkolwiek niedoskonałości. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu opracowanie prawidłowego planu pielęgnacji – w tym celu musimy określić swój rodzaj cery. Każdy może to zrobić samodzielnie we własnym domu – wystarczy baczna obserwacja stanu skóry po oczyszczeniu. Dowiedz się, jakie typy cery wyróżniamy i poznaj charakterystykę każdego z nich. Naucz się, jak określić rodzaj cery i przywróć równowagę swojej skóry!

Jakie wyróżniamy rodzaje cery?

Według podziału kosmetologicznego można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje skóry twarzy. Każdy powinien być świadomy swojego typu, ponieważ oszczędzi to frustracji brakiem efektów stosowanej pielęgnacji i zapobiegnie pogorszeniu stanu cery przez niewłaściwie dobrane preparaty. Czy się charakteryzują poszczególne rodzaje cery? Kosmetologia opisuje je następująco:

  • Skóra normalna – jej powierzchnia jej gładka i lekko się błyszczy. Ma słabo widoczne pory i nie posiada niedoskonałości. Ponadto, nie ma skłonności do gromadzenia łoju i tworzenia popękanych naczynek. To najrzadszy typ skóry u dorosłych – najczęściej występuje u dzieci. Łatwo ją utrzymać w dobrym stanie i nie wymaga specjalnej ochrony, wystarczą łagodne preparaty i filtry UV.
  • Skóra sucha – ma tendencje do rogowacenia naskórka, a po myciu często występuje uczucie jej ściągnięcia. Produkuje mało sebum, a jej charakterystycznym objawem jest brak blasku. Często jest odwodniona, może wyglądać na przesuszoną. Szybko pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki i często jest wrażliwa. Wymaga pielęgnacji silnie natłuszczającymi kremami lub olejkami do twarzy.
  • Skóra tłusta – to problematyczna typ cery, z tendencją do wyprysków i stanów zapalnych. Charakteryzuje się przetłuszczającą się strefą T, czyli okolicami nosa, brody i czoła. Ma widoczne pory, ale jej atutem są późno pojawiające się zmarszczki. Jej kondycję często pogarsza stres i zaburzenia hormonalne, więc może wymagać częstej pomocy dermatologicznej.
  • Skóra mieszana –  łączy w sobie dwa rodzaje cer – suchą i tłustą. Produkuje zbyt duża ilość łoju w okolicach strefy T, ale ma także przesuszone obszary, najczęściej w okolicach policzków. Dobór odpowiedniej pielęgnacji może być wyzwaniem, ponieważ wymagana jest pielęgnacja wielotorowa.

Jak rozpoznać rodzaj cery?

Wiesz już, czym charakteryzują się cztery podstawowe rodzaje skóry, jednak to dopiero połowa sukcesu. Jak sprawdzić rodzaj cery? Przede wszystkim, przygotuj ją do analizy – wystarczy dokładnie ją oczyścić i wstrzymać się ze stosowaniem preparatów nawilżających. Na początek dokładnie osusz cerę, korzystając z ręcznika papierowego –  jeśli skóra produkuje nadmiar sebum, zobaczysz ślady na papierze, co może zidentyfikować cerę tłustą lub mieszaną. Później oceń powierzchnię cery – sprawdź sprężystość, blask i fakturę. Oceń także, jak zachowuje się skóra – jeśli doskwiera Ci uczucie ściągnięcia, to najpewniej masz rodzaj cery suchej. Obserwuj także swoją cerę w ciągu dnia – czy jest sucha pomimo nawilżenia? A może się przetłuszcza? To podstawowe wskazówki, które podpowiadają, jak określić typ cery. Jednak zwróć także uwagę na swój styl życia i dietę. Upewnij się również, że dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość wody. Pamiętaj o tym, że niezależnie od typu skóry twarzy zrozumienie potrzeb skóry jest podstawą do osiągnięcia jej pięknego wyglądu!

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.