Biała dieta po wybielaniu zębów

Po wybielaniu zębów nie należy spożywać żywności, mogącej spowodować powstanie przebarwień. Dowiedz się, co można jeść i jak długo stosować dietę.

Zęby codziennie narażone są na wpływ kolorowych produktów spożywczych, mogących powodować przebarwienia oraz osłabienie szkliwa. Po zabiegach higienizacji zębów stosowanie białej diety jest szczególnie ważne. Biała dieta po usuwaniu kamienia, wybielaniu oraz piaskowaniu zębów jest konieczna dla zminimalizowania dyskomfortu, związanego z podrażnieniem dziąseł oraz ryzyka powstania przebarwień na zębach.

Wybielanie zębów biała dieta – dlaczego stosujemy?

Biała dieta polega na spożywaniu produktów spożywczych, niezawierających sztucznych oraz naturalnych barwników, mogących powodować przebarwienia na szkliwie zębów. Dieta biała szczególnie polecana jest osobom, które są po zabiegach higienizacji zębów oraz tym, które chcą przedłużyć efekt wybielania zębów oraz usunięcia kamienia nazębnego. Eliminacja składników, powodujących powstawanie przebarwień szczególnie ważna jest przez kilkadziesiąt godzin po zabiegach wybielających. Dlaczego zatem należy unikać kolorowego jedzenia i stosować białą dietę po higienizacji?

  • minimalizowanie ryzyka powstania przebarwień,
  • ograniczenie dyskomfortu, spowodowanego podrażnieniem dziąseł,
  • eliminacja odczucia bólu,
  • zmniejszenie nadwrażliwości zębiny po zabiegach,
  • maksymalizacja i wydłużenie efektu wybielania.

Biała dieta – co można jeść?

Biała dieta po wybielaniu zębów powoduje ograniczenie szans powstania zabarwień, wynikających z zawartych w produktach spożywczych barwników. Biała dieta po wybielaniu to przede wszystkim spożycie lekkostrawnych posiłków, przygotowanych z białych i jasnych składników. Jeżeli zastanawiasz się, co jeść po wybielaniu zębów, z całą pewnością możesz pozwolić sobie na biały ryż, makarony, ziemniaki, białą cebulę, jogurt naturalny, śmietanę, sery (najwięcej serów białych, camembert, kozi, wiejski, twarogowy)cukinię bez skóry, kalarepę, korzeń pietruszki, selera, ziemniaki, ogórki gruntowe bez skóry, białą kapustę, płatki owsiane, mleko oraz napoje mleczne typu mleko sojowe lub kokosowe, białe mięso (kurczak, indyk), białe ryby, białe wino, woda. Produkty, które posiadają białe lub jasne zabarwienie nie spowodują uszkodzeń, które mogłyby być trudne do zniwelowania.

Biała dieta – jadłospis zakazany

Zastanawiasz się czego unikać na białej diecie? Zwróć uwagę na kolor produktów spożywczych, wynikający najczęściej ze składu (w przypadku produktów przygotowanych) oraz naturalnych substancji barwiących dla produktów naturalnie występujących w przyrodzie. Biała dieta po piaskowaniu oraz innych zabiegach dentystycznych, związanych z usunięciem warstwy szkliwa eliminuje produkty kwaśne, słodkie oraz zawierające naturalnie występujące barwniki. Produktami, powodującymi przebarwienia szkliwa są przede wszystkim barwniki spożywcze, kwasy oraz garbniki i taniny. W diecie białej unikamy takich produktów jak owoce cytrusowe, borówki, jagody leśne, jeżyny, truskawki i poziomki, maliny, czekolada, czarna herbata, czerwone wino, coca cola, kawa (zwłaszcza czarna), cukier (mimo, iż jest biały uszkadza szkliwo zębów), czerwone mięso i ryby, soki owocowe, żelki i cukierki. Biała dieta po higienizacji jest niezbędna, jednak aby na dłużej zachować efekt śnieżnobiałych zębów warto stosować ją na co dzień. Ograniczenie spożycia produktów, zawierających sztuczne barwniki spożywcze, kwasy oraz cukier pozwoli Ci nie tylko cieszyć się pięknym uśmiechem, ale znacznie wpłynie na poprawę zdrowia. Biała dieta – czego unikać? Nie pij napojów w ciemnym zabarwieniu bezpośrednio ze szklanki. Kawę, czarną herbatę oraz ciemne piwo najlepiej pić przez rurkę, eliminując styczność produktu z zębami.

Biała dieta – ile czasu?

Dieta po wybielaniu zębów powinna przede wszystkim być stosowana przez 48 godzin od czasu wykonania zabiegu. Termin ten dotyczy spożywania białych i jasnych produktów, niezawierających barwników, koniecznych ze względu na naruszenie naturalnie występującej warstwy ochronnej szkliwa zębowego. Pozwól zębom naturalnie odbudować swoją barierę ochronną, zanim sięgniesz po słodkie, kolorowe produkty spożywcze oraz owoce cytrusowe i kiszonki. Co można jeść po wybielaniu zębów przez pierwsze dwie doby? Podczas minimalnego czasu, potrzebnego by zapewnić zębom odbudowanie warstwy ochronnej zdecydowanie możesz pozwolić sobie na produkty nabiałowe: mleko, sery, kefir, śmietanę, masło oraz lekkie pieczywo, ryż, makaron, ziemniaki i białe mięso ryb oraz drobiu. Przygotuj wspaniałe dania z kurczaka, makaronu i cukinii. Wprowadź do diety kalarepę. Dieta biała powinna być stosowana co najmniej przez 48 godzin po wybielaniu, piaskowaniu zębów jednak musisz wiedzieć, że im dłużej ją utrzymasz, tym trwalszy będzie efekt zabiegu. Białe składniki, tworzące białe potrawy mogą smakować doskonale i prezentować się wyjątkowo efektownie. Przetestuj je dla efektu śnieżnobiałych zębów po zabiegach i na co dzień.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.