Pierwsze wypadające zęby u małego dziecka

Ząbkowanie to okres w życiu niemowlaka, w trakcie którego w jamie ustnej pojawiają się pierwsze zęby. Nie jest to łatwy czas zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Pocieszającym jest fakt, że każdy to przechodzi. Pierwsze zęby u niemowlaka to temat szeroki i wiąże się z nim wiele pytań, w tym kiedy dziecku wychodzą zęby, ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko czy też które zęby wychodzą pierwsze. W tym artykule poruszone zostaną najważniejsze kwestie związane z zębami u dzieci.

Kiedy wychodzą zęby? Ile jest zębów mlecznych?

Proces ząbkowania rozpoczyna się u dziecka średnio w okolicach 6. miesiąca życia. Nie ma jednak jednej zasady co ząbkowania, bowiem u niektórych maluchów proces ten rozpocząć może się wcześniej, a u innych później. Kiedy dokładnie kończy się ząbkowanie i ile jest zębów mlecznych ma zdrowe dziecko? Zęby mleczne wychodzą do 3. roku życia. Ten termin również przyjęty jest orientacyjnie, bowiem może nico różnić się w zależności od dziecka. Zdrowe dziecko w jamie ustnej powinno posiadać komplet 20 zębów mlecznych. 

Pierwsze ząbki – kolejność wychodzenia zębów mlecznych

Pierwszy mleczak pojawia się u dziecka około 6. miesiąca życia. Zwykle jest to siekacz centralny dolny, inaczej zwany jedynką. W późniejszej kolejności pojawiają się siekacze centralne górne, w około 8 do 12 miesiąca życia. Zęby u niemowlaka rosną wraz z kolejnością ich nazw, czyli od jedynki w górę. Ostatnie wychodzą trzonowce drugie, które pojawiają się między 25. a 33. miesiącem życia.

Mleczaki u dzieci – jak o nie zadbać?

Pojawienie się pierwszego ząbka jest równocześnie pierwszym sygnałem do rozpoczęcia dbania o higienę jamy ustnej. Próchnica zębów mlecznych może rozwinąć się już w momencie pojawienia się mleczaka. Aby tego uniknąć należy rozpocząć szczotkowanie zębów. Mleczaki u dzieci są tak samo narażone na choroby jak zęby stałe. Regularne szczotkowanie zagwarantuje opóźnienie wypadania mleczaków. Zaleca się aby przez pierwsze 24. miesiące życia dziecka to właśnie rodzice szczotkowali zęby mleczne. W tym okresie warto również wybierać się na wizyty kontrolne do dentysty. Można również poprosić lekarza o pomoc w doborze suplementacji. Przykładowo, w walce z próchnicą wspomóc nas może tran, czy raczej zawarte w nim wapń, fosfor i witamina D.

W poniższym filmie dowiesz się więcej o technikach mycia zębów oraz sposobach pielęgnacji mleczaków u najmłodszych dzieci. Dobry nawyk codziennego szczotkowania, zapoczątkowany w młodym wieku, sprawi, że dzieci zrozumieją, jak ważne jest dbanie o zęby. Samo czyszczenie zębów nie gwarantuje jednak ochrony przed próchnicą. Ważna jest również dieta i sposób karmienia dziecka.

Kiedy wypadają mleczaki?

Podobnie jak w przypadku pojawienia się pierwszego zęba, tak samo z wypadaniem mleczaków bywa różnie. Wypadanie zębów mlecznych powinno rozpocząć się w okolicach 6 roku życia, natomiast proces wymiany zębów z mlecznych na stałe kończy się wraz z osiągnięciem 12 roku życia. Nie ma jednak właściwej odpowiedzi na pytanie kiedy zęby mleczne wypadają. Jest to bowiem cykl indywidualny dla każdego dziecka. Wypadające mleczaki są znacznie mniejszym zmartwieniem niż ząbkowanie. Zwykle zęby mleczne u dzieci wypadają same, w dodatku bezboleśnie. Nie ma zatem konieczności wizyty u dentysty.

Które zęby są mleczne, a które stałe?

Człowiek w swoim życiu posiada wyłącznie dwie pary zębów. Pierwsze z nich, mleczaki służą do około 12 roku życia. Po tym czasie jamą ustna wypełniona jest zębami stałymi. Liczba zębów mlecznych to 20, a liczba zębów stałych waha się od 28 do 32. Wypadanie zębów mlecznych rozpoczyna proces prawidłowego uzębienia się jamy ustnej. Zęby mleczne zastępowane są zębami stałymi. Zęby stałe różnią się od zębów mlecznych przede wszystkim stałością. Zęby stałe to zęby od trzeciego siekacza w górę, natomiast od drugiego siekacza w dół to zęby mleczne, a później zęby stałe.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.