Pompy ciepła typu powietrze-woda cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością i nie da się ukryć, że trudno tu o przypadek. Powietrze jako dolne źródło ciepła jest opłacalne ze względów czysto ekonomicznych, warto się nim przy tym zainteresować również z technicznego punktu widzenia.

Powietrzna pompa ciepła staje się więc dziś standardem wówczas, gdy w grę wchodzi podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dbają o to także sami producenci, choć więc większość pomp posiada obecnie zintegrowany podgrzewacz wody, nie brakuje rozwiązań modułowych, które można bezpośrednio łączyć z istniejącym już podgrzewaczem. Okazuje się zresztą, że wcale nie jest to jedyne ułatwienie, z jakim mamy do czynienia.

Powietrzna pompa ciepła w praktyce

To, co w teorii przedstawia się obiecująco, nie zawsze można uznać za takie w praktyce. Na szczęście wówczas, gdy w grę wchodzi tego rodzaju pompa, nie ma powodów do obaw. Zabudowa pompy nie jest skomplikowana, a tym samym zwykle obchodzi się bez zakrojonych na szeroką skalę prac montażowych oraz budowlanych. Tylko od klienta zależy też to, czy zdecyduje się ona na rozwiązanie, które pobiera powietrze bezpośrednio z pomieszczenia, czy też na takie, które pobiera je z zewnątrz dzięki specjalnej rury wentylacyjnej. Dodatkowym atutem omawianego rozwiązania jest to, że oddawane przez pompę ciepło jest zawsze schłodzone o przynajmniej kilka stopni. Pozwala to na stosowanie urządzenia, przynajmniej okresowo, do chłodzenia pomieszczeń. Nie ma tu mowy o dodatkowych kosztów, a pompa nadal wykonuje w tym czasie swoją pracę podgrzewając wodę. Klienci nie muszą się też martwić o czas pracy urządzenia. W najnowszych pompach ściśle wiąże się on z rzeczywistymi potrzebami użytkowników i może wynosić od pięciu do nawet dziesięciu godzin.

Jak wybrać idealne rozwiązanie?

Co do zasady, doboru powietrznej pompy ciepła dokonuje się w sposób wskaźnikowy wychodząc z założenia, że podgrzewacz o pojemności 200 litrów sprawdzi się w rodzinie liczącej do czterech osób. Zawsze można go jednak dostosować do indywidualnych potrzeb.

Zobacz także: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz