Czym jest teodolit i w jakich warunkach może on pracować?Praca w geodezji, wymaga często zastosowania najnowszych technologii. Zaawansowane urządzenia wykorzystywane w tych badaniach, pozwalają na coraz dokładniejsze wykonywanie pomiarów i odzwierciedlanie stanów rzeczywistych.

Jednym z przykładów takiego zaawansowanego urządzenia jest teodolit. Za tą dość tajemniczą nazwą, kryje się urządzenie pozwalające na pomiar kątów zarówno poziomych i pionowych. Urządzenie to może występować w dwóch odmianach – optycznej jak tez elektronicznej. Posiada ono lunetę, która wraz z korpusem urządzenia obraca się wokół osi obrotu całego teodolitu.

Nie oznacza to jednak, że będziemy skupiać się dokładnie na budowie tego urządzenia. O ile wyjaśniliśmy sobie pokrótce czym taki teodolit jest, o tyle teraz spróbujemy sobie wyjaśnić jakie winny być warunki w których może on poprawnie pracować.

Poprawna praca teodolitu – od czego jest zależna

Jak już wspomnieliśmy, urządzenie to jest bardzo skomplikowane w użyciu. Dlatego też, do jego poprawnej pracy będzie musiało zaistnieć wiele różnych warunków. Oto one:

  1. Oś obrotu instrumentu pomiarowego musi być prostopadła do osi przylegającej do niego poziomicy. W niektórych przypadkach, zamiast pojęcia poziomicy stosuje się pojęcie libelii (w tym wypadku chodzi o tak zwaną libellę alidadową).
  2. Drugim warunkiem poprawnej pracy teodolitu jest prostopadłość osi celowej lunety, do osi obrotu teodolitu.
  3. Istotne jest również to, aby oś obrotu lunety była prostopadła do osi obrotu teodolitu.
  4. Kolejnym warunkiem jest dokładne naniesienie podziałki skal i okręgów – dzięki temu pomiar będzie o wiele dokładniejszy (dotyczy głównie teodolitów optycznych).
  5. Jednym z najistotniejszych warunków prawidłowej pracy tego urządzenia pomiarowego jest również odpowiednie spoziomowanie osi celowej.

Jak widać, teodolit jest urządzeniem skomplikowanym ale też niezwykle interesującym i efektywnym. Dzięki niemu, pomiary kątów (zarówno pionowych jak i poziomych) mogą być o wiele dokładniejsze a wyniki nakładane na mapę – jeszcze bardziej wiarygodne.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz